Zayıflama

Yacon Şurubu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğal Şifa kaynakları birçok derde deva oluyor. Bu şifa listesinde Yacon şurubu da yerini alıyor. Güney Amerika kökenli bir bitki olup patatese benzemektedir. Kahverengi renktedir. Tatlı bir tadı olması da tercih edilmesinde etkilidir. Tatlı tadını, içerisinde bulunan fruktoz ve sükrozdan alır. Kıvam olarak pekmeze benzer. Yacon şurubu nedir? Nasıl kullanılır konusu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve bu bilgilere göre şurubu kullanmak daha etkili olur.

Yacon şurubu, şifa kaynağı özel bir bitkidir. Aynı zamanda, bitkinin çıkarılması ve tüketime sunulması da epey zordur. Öncelikle bitkinin toplanmasının ardından bitkinin kökü işleme alınır. Kökünün özsuyu çıkartılır. Daha sonra özsu, filtre edilir. Bu işlemden sonra fazla olan suyu buharlaştırılır. Bu adımlardan sonra renkli, koyu ve tatlı bir sıvı elde edilir. Bu sıvı Yacon şurubu olarak adlandırılır.

yacon şurubu

Yacon Şurubunun Yararları Nelerdir?

 • Bitki, faydaları bakımında uzun bir listeye sahip
 • İnsülin direncini azaltıcı etkiye sahiptir
 • Kolesterol seviyesini azaltır
 • Kalsiyum emilimini teşvik edici özelliği mevcuttur
 • Bağırsak bakterileri için fayda sağlar
 • Bağışıklık sistemini arttırır ve güçlendirir
 • Kanser hastalığının önlenmesinde rol oynar
 • Kemik sağlığının iyileşmesinde ve kemik hastalıklarının giderilmesinde olumlu etkileri vardır
 • Kabızlık probleminin giderilmesine yardım eder
 • Zayıflamaya yardımcı olur
 • Yağları eritmesini destekler

Yacon Şurubu Zayıflamaya Nasıl Yardım Eder?

Yacon şurubu birçok faydaları arasında zayıflatıcı etkisiyle dikkat çekiyor. Zayıflamada etkili olması bitkinin özelliklerinden kaynaklanıyor.

Yacon şurubu tokluk hissi verir. Kişi, bu bitkiyi tükettikten sonra açlık hissetmez. Dolayısıyla, normal zamana göre çok daha az yemek yeme ihtiyacı hisseder. Normalde yenilen yemeğin % 20’si oranında yemek yemek yeterli oluyor. Daha az yemek kişide yorgunluk, bitkinlik ya da halsizliğe neden olmaz.

Yacon şurubu, içerdiği vitaminler ile vücudu destekler. Kişiye enerji verir. Aynı zamanda dinçlik sağlar. Gün içinde kişi kendini dinamik hisseder.

Az yemek yemek zayıflamanın temel kurallarından biridir. Ancak; az yemek yiyerek var olan yağların erimesi mümkün olmaz. Yağların yakılması başlı başına bir durumdur. Yacon şurubu, yağlar üzerinde üstün bir yakım gücüne sahiptir. Yağlarını yakmak isteyenler için bir çözümdür. Yağları yakarak zayıflama adımlarında etkili bir faktördür.

Vücutta ödem olduğunda şişkinlikler belirir. Bu durumda kişinin olduğundan kilolu olmasına sebep olur. Yacon şurubu, ödem yapmış bölgelerde var olan şişkinlikleri giderir. Bu problemi ortadan kaldırır.

Bu özellikleri ile kilo vermede etkili olmaktadır. Zayıflamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir bitkidir.

yacon surubu faydaları

Yacon Şurubu Nasıl Tüketilmelidir?

​​​​​​​Yacon şurubu, bilimsel olarak yararları ispatlanmış bir bitkidir. Tüketilmesi önerilir. Ancak; bitkiden daha fazla yarar elde etmek için bilinçsizce ve aşırı miktarlarda tüketilmemelidir. Zira her besin, gıda ve bitkide olduğu gibi azı karar çoğu zarardır. Yacon şurubunun da fazla tüketildiğinde yan etkileri görülür. Söz gelimi; çok fazla posa tüketildiğinde midede olumsuzlukları yaşanır. Midede şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi şikayetler yaşanır. Bunun dışında, IBS hastalarında görülen semptomları arttırabilir. Bu gibi yan etkilerin biri ya da bir kaçı yaşandığında Yacon şurubu tüketimi bırakılmalıdır.

Yacon şurubunun kullanımına ilişkin en genel ve en sık kullanılış şekli; günde iki kez olarak bilinir. Sabah ve akşam vakitlerinde tüketilir. Doz olarak; yarım bardak suyun içine ilave edilir. Bu karışımın sabah ve akşamları aç karnına tüketilmesi önerilir. Önerilen dozdan fazla alınması kesinlikle tavsiye edilmez. Unutulan doz olduğunda iki doz üst üste tüketmek sakıncalıdır. Söz gelimi; sabah dozu alınmadıysa sadece akşam alınacak doz tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı