Cilt Bakım

Terleme Nedir? Nasıl Azaltılır?

Terleme vücutta ısı dengesinin sabitlenmesinin sağlanmasına yarayan fizyolojik bir durumdur. Ayrıca terleme vücudun boşaltım yapmasını sağlar. Ter ilk oluştuğunda kötü kokuya sahip değildir ancak vücuttaki bakteriler vücudun terleme alanlarında çoğaldıklarında ter kötü bir koku oluşturur. Aslında terleme nedir? Nasıl azaltılır sorularının cevaplarını bildiğimizde bu konuda önlem almamız da kolay olacaktır.

Hangi Hastalıklar Terlemeye Yol Açar?

Pek çok hastalığın terlemeye sebep olduğu bilinmektedir. Terlemeye yol açan hastalıklar şunlardır?

1.Kalp hastalıkları,

2.Akciğer hastalıkları,

3.Diabet,

4.Vücutta C ve D vitamininin eksik olması,

5.Tiroit hastalıkları,

6.Kanser.

Terlemek nedir nasıl terlenir

Terleme Nasıl Azaltılır?

Günlük hayatta istenmeyen bir durum olan terlemenin azaltılması için bazı önlemler almak gerekmektedir. Öncelikle terleme aşırı düzeyde ise bir uzmana başvurulmalı altında yatan sebepler öğrenilmelidir. Ancak herhangi bir rahatsızlık sonucu oluşmuyorsa aşağıdaki tedbirlerle terlemeyi azaltmak mümkündür.

1.Özellikle yaz aylarında sabah ve akşam ılık duş alın.

2.Asitli içecekler yerine soğuk su için.

3.Stresli ortamlardan uzak durun.

4.Kilonuz boyunuza göre dengeli değilse mutlaka kilo verin.

5.Duştan sonra iyice kurulanın ve deodorant kullanın.

6.Pamuklu kıyafetler tercih edin.

7.Kafein tüketiminizi sınırlandırın.

8.Alkol ve sigaradan uzak durun.

insanlar neden terler

Terlemeyi Önleyen Doğal Çözümler

Terleme şikayetiniz varsa bu şikayetinizi doğal yöntemler kullanarak kontrol altına alabilirsiniz. Doğal yöntemler kullanmanız hem vücudunuza hiçbir zarar vermeyecek hem de bütçenizi koruyacaktır. Terlemeyi önleyen doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

1.Limonlu adaçayı terlemeyi önlemektedir. Sabah ve akşam saatlerinde bir fincan adaçayına limon ekleyerek şekersiz içebilirsiniz.

2.Karbonat terlemeyi önlemede çok etkilidir. Bir çorba kaşığı karbonatı su ile karıştırın ve macun haline getirin. Haftada üç defa terleyen bölgelerinize sürün ve 20 dakika bekleterek soğuk suyla yıkayın. Haftada 3 defa bu işlemi tekrarlayın.

4.Demlenmiş ve soğutulmuş çayı pamuk yardımıyla terleyen bölgelerinize sürün ve 10 dakika bekleyin. Soğuk su ile yıkayın. Bu işlemi gün aşırı tekrarlayabilirsiniz.

5.Yaklaşık bir avuç kurutulmuş ceviz yaprağını 1 bardak su ile 5 dakika kaynatın ve soğutun. Terleyen bölgelere pamuk yardımı ile sürün ve 20 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın. Her sabah bu işlemi uygulayın.

6.Bir yemek kaşığı tuza 5 damla limon damlatarak bir macun hazırlayın. Terleyen bölgelere uygulayarak 1 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Bu işlemi akşam yatmadan önce ve haftada bir defa uygulayın.

7.Aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeii 1 çay kaşığı karbonat ile karıştırın. Pamuk yardımı ile uygulayın. Bu karışımı haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı