Sağlıklı TariflerZayıflama

Spor Yapmadan Kilo Verme Önerileri

Spor yapmak zaman isteyen bir eylem olduğundan çok kişi için iş ve okul hayatının yoğunluğundan spor yapmaya vakit bulmak zor olabiliyor. Bu açıdan, izlenecek belirli yöntemlerle kilo vermek mümkündür. Bu yazımızda, spor yapmadan da kilo vermenin yollarına dair önemli bilgiler aktaracağız.

Karbonhidrat Miktarını Azaltmak

Karbonhidrat vücut için önemli olsa da karbonhidrat oranı çok yüksek yiyeceklerden uzak durmakta fayda var. Makarna, ekmek, pilav, hamurlu besinler gibi yiyeceklerin karbonhidrat oranı yüksek olup fazla alınması halinde göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olurlar. Bu açıdan, hareketsiz bir yaşamı olan kişinin spor yapmaya vakti de yoksa ekmeği azaltmaları önerilir. Makarna ve pilav gibi yiyeceklerin fazla yenilmemesi, yenildiğinde bir sonraki öğünde yiyecek miktarının azaltılması ve dengelenmesi gerekir.

Tıka Basa Doymadan Yemek

Yemek yerken bazen sohbete dalarız ya da çok sevilen bir yemek ise tıka basa doymayı tercih ederiz. Bu açıdan, kilo alımına sebebiyet vermemesi için yeterli yiyecek yenilerek sofradan kalkılmalı ve mümkün olduğunca her yemek için bir porsiyonu aşmamalıyız.

Şekerden Uzaklaşılmalı

Şekerli yiyeceklerin kilo aldırdığı herkes tarafından bilinir ve mümkün olduğunca şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Şekerli yiyeceklerin gün içerisinde fazla alınması halinde gün içerisinde yorgunluk görülmesi olasıdır. İlk olarak, kahve veya çaya şeker katılmayarak işe başlanabilir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra şekerli yiyeceklerden ve çikolata, lokum gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

Yemek Saatleri İyi Ayarlanmalı

Kilo vermenin önemli koşullarından biri de yemek saatlerinin ayarlanmasıdır. Mümkün olduğunca öğünler arasında 4-5 saat bulunması gerekiyor. 3 öğün beslenme için genel olarak önerilse de uzmanlar ara öğün de bunlar arasında olması gerektiğini belirtiyor ve ara öğünlerde hafif bir beslenme ile yetinmek gerektiğini aktarıyorlar.

Ara öğünlerde, kek, çikolata gibi şekerli yiyecekler yerine kuruyemiş gibi sağlıklı besinlere yönelmek gerekiyor. Aksi halde, bu tip yiyecekler daha çok acıkmaya sebebiyet verecek ve kilo kontrolünde zorlanılacaktır.

Diğer yandan, mümkün olduğunca akşam 7-8’den sonra yeme ve içme kesmelidir. Gece saatlerinde beden dinlendiği ve hareketsiz kaldığından bu saatlerde kilo alımı da olağan hale geliyor. Bu saatlerde mümkün olduğunca bol su içilmeli ve metabolizmayı hızlandırmalıdır.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermek

Doğal Beslenmeli

Sağlıklı olmak ve kilo almamak için en önemli etkenlerden biri de organik beslenmektir. Günümüzde gıdaların üretiminde kullanılan birçok katkı maddesi sağlıksız beslenmeye de yol açıyor.

Fabrikasyon ürünlerden uzak durarak mümkün olduğunca doğal sebze, meyve tüketilmelidir. Sebze ve meyveler arasında da doğal üretilmeyenler bulunduğu için alınacak ürünlerin bilinen yerlerden satın alınmasına özen gösterilmelidir.

Yemeklerde kullanılacak yağlara da dikkat edilmeli ve içerisinde birçok katkı maddesinin kullanıldığı katı yağlardan uzak durulmalıdır. Yağ tüketimi için birçok uzman zeytinyağını öneriyor ancak zeytinyağı kalorisi yüksek bir yiyecek olduğundan tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı