Sağlıklı Tarifler

Sağlık Bakanlığı Maske Kodu Nasıl Alınır?

20-65 yaş arası vatandaşlara dağıtılması hedeflenen ücretsiz maske dağıtımı, Coronavirüs salgını nedeni ile alınan önlemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından, salgına alınan önlem seviyesini arttırmak için ücretsiz maske dağıtan Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarına maskeleri nasıl temin edebileceklerini anlattı.

Maske Kodu Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılan maskeleri almak isteyen vatandaşların bu ücretsiz maskeleri almak için bir şifreye veya koda ihtiyacı olacak. Özellikle il valiliklerinin genelgesi üzerine toplu alanlarda maskesiz gezmenin yasaklanması üzerine vatandaşlar ücretsiz maske almak için bakanlıklara, eczanelere ve internette araştırmalara başladı.

Eczanelerden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara dağıtılması planlanan ücretsiz maskeler, her il için üç farklı eczane deposuna yönlendirilecek. İl, ilçe ve bölge eczaneleri talep olması ve eksik belirtilmesi durumunda bu depolardan maske temini yapabilecekken, tedarik edilen maskelerin gelmesi durumunda bölge vatandaşlarının cep telefonuna Sağlık Bakanlığı tarafından bir kod gelecek. Bu sayede eczanelere kod ile giden vatandaşlara içerisinde 5 adet maske bulunan maske paketi ücretsiz olarak verilecek.

E-devletten Ücretsiz Maske Nasıl Alınır?

Eczanelerden maske alımının yoğun bir şekilde işlemesi sonucu yaşanan yoğunluk, Coronavirüs salgını için alınan önlemleri delmeye başladığından, ücretsiz maske alımı için bir başka yolda e-devletten maske tedarik etmek olacak. Aile ve vatandaşlık bilgilerini doğru bir şekilde dolduran kişiler, e-devlet üzerinden isim soy isim, telefon numarası, TC kimlik numarası ve aile bilgileri gibi boşlukların doldurulması gereken sitede, aynı sayfa üzerinden aile içinde maske istenebiliyor. PTT Kargo tarafından adresinize getirilecek maskeler sayesinde ücretsiz maskeler ile Coronavirüs’e önlemler alınabiliyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan Ücretsiz Maske Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ücretsiz maske dağıtımı konusu sonrası, birçok vatandaş bu maskelerin nasıl temin edileceğini araştırmaya başladı. E-devlet veya eczanelerden telefona gelecek kod ile maske alabilecek vatandaşlar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya teşekkürlerini sundu. Alınan önlemlerin ve yapılan yardımların vatandaşların geleceği için olduğunu aktaran Sağlık Bakanı, yardımların ve önlemlerin devam edeceğini aktardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı