Saç Bakım

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir?

Saçlar, herkesin dış görünümünde önemli bir yere sahiptir. Bir kişinin saç şekli, rengi ya da yapısı kişinin görünümünü olumlu ya da olumsuz bir şekilde değiştirebilir. Bu nedenle dış görünümünüze olan etkisini açıklayabiliriz.

Genel olarak her insan, güzel bir görünüme sahip olmak ister. Bu nedenle sağlıklı, canlı, gür ve parlak saçlara sahip olmak dış görünüşünüze olumlu etki sağlayacaktır. Ancak bazı saç sorunları saçlarınızın güzelliğine gölge düşürebilir. Güzel ve canlı saçlara sahip olmak için ne kadar çok bakım yaparsanız yapın saç derinizle ilgili sorunlara çözüm bulamayabilirsiniz.

Özellikle saç kepeği problemi yaşayan kişiler ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaktır. Saçınızdaki kepek probleminin güzelliğine ya da saç sağlığınıza gölge düşürmesini istemiyorsanız tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

Saçta Kepek Neden Oluşur?

Saç sorunları oldukça çeşitli ve farklı nedenlere sahip olabiliyor. Saçlarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın yine de kepek sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Saçta kepek oluşumuna neden olan bazı şeyler şunlardır:

  • Deri döküntüsü
  • Saç diplerinde kuruluk
  • Vitamin eksikliği
  • Hormon bozukluğu
  • Yetersiz beslenme
  • Bakımsızlık
  • Aşırı kozmetik ürünleri kullanımı
  • İyi durulamama
  • Sıcak suyla yıkama
  • Saç diplerinde terleme

Bu ve bunun gibi pek çok neden doğrudan ya da dolaylı bir şekilde saç diplerinde pul pul dökülme ya da kepeklenme sorununa yol açabilir.

Kepek Nedir?

Kepek, saç derisinin kuruması sonucu oluşan bir saç derisi problemidir. Saç derisinin kuruyup beyaz ya da krem renkli bir şekilde pul pul dökülmesi olarak biliniyor. Saç kepeklerinin net bir boyutu olmadığı gibi oldukça küçük olduğu bilinir.

Elma Sirkesi Mucizesi

Her alanda doğal yaşama ve geleneksel yaşam ürünlerine yönelme günümüz dünyasında oldukça popüler bir durum haline geldi. Günümüzde pek çok insanın daha sağlıklı bir yaşam sürmek istemesi bu durumu popüler haline getirdi. Geleneksel ürünler içerisinde belki de herkes tarafından bilinen sirkenin yeri çok ayrıdır. Sirke, pek çok meyvenin fermente edilmesiyle ortaya çıkan doğal bir ürün olduğu için oldukça faydalıdır. Sirkenin kullanım alanı oldukça fazladır. Temizlikten kozmetiğe her alanda kullanabilirsiniz. Saçlarınızı kimyasaldan, egzamadan ve kepekten arındırmak için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Saçlarınızı duruladıktan sonra biraz elma sirkesini suyla seyreltip saçlarınıza dökün ve durulamadan çıkın. Bu işlem sayesinde tüm saç sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Lavanta Kürü

Eşsiz ve hoş bir kokuya sahip olan lavantayı kepek sorununuzu çözmek için kullanabilirsiniz. Saçlarınızdaki kepekleri ve dökülmeleri durdurmak için bir çorba kaşığı kuru lavantayı bir bardak sıcak suyla demleyip süzün. Daha sonra hazırladığınız bu kürü soğumaya bırakın. Saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra ılık hâlde bulunan lavanta kürünü saçlarınıza dökün ve durulamayın. Bu işlem sayesinde kepekten arınmış, dökülmeyen ve hoş kokan canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı