Saç Bakım

Saç Dökülmesinin 10 Nedeni [Öneriler]

Saç dökülmesi, bilimsel alanda gelişmelerin artmasına rağmen halen en önemli sorunların başında yerini koruyor. Özellikle görünüm açısından insanlarda yarattığı olumsuz psikolojik etkisi edeni ile de, yaşam kalitesinde olumsuz sonuçlar doğuruyor. Uzmanlar tarafından saç dökülmesinin 10 nedeni, genellikle genel, beslenme problemleri ve hastalıklar olarak üç ana başlıkta toplanıyor.

Genel Nedenler

Saç dökülmesinin genel nedenlerinin başında ise, genetik sebepler geliyor. Özellikle erkeklerde daha yaygın görülen saç dökülmeleri araştırıldığında, kişilerin aile geçmişlerinde de bu sorunun yaygın olarak bulunduğu tespit edilmektedir. Genel sebeplerden bir diğeri uygun olmayan ve hatta zararı bulunan kozmetik ürünlerin (şampuanlar, saç kremleri ve saç boyaları gibi) kullanılması geliyor.

Uzmanlar sigara tüketimi ile aşırı alkol kullanımının da saç dökülmesine etken olduğu ve hızlandırdığı konusunda birleşiyorlar. Ayrıca saçlara gereken bakım ve temizliğin yapılmaması, bulunulan ve çalışılan ortamın koşulları ile saç kurutma cihazları gibi birçok faktörün de saç dökülmesini tetiklediği kabul ediliyor. Birçok uzman tarafından özellikle saç açıcılarının ve saç düzleştiricilerin yoğun olarak kullanılmasının, saç dökülmesinde çok önemli rol oynadığı belirtilmektedir.

Saç Dökülmesi

Beslenme Problemleri

İnsanların yeterli beslenmemesi veya hatalı beslenmeleri de saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçların beslenmesi ve daha sağlıklı olması için ihtiyaç duydukları, vitamin ve mineralleri alamamaları, tek düze veya hatalı beslenme nedeni ile oluşmaktadır. Özellikle B12 ve D vitamini ile demir, biotin, folik asit ve çinkonun beslenme esnasında yeteri kadar alınmaması, saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olmaktadır.

Hastalıklardan Dolayı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin bir diğer ve önemli nedenini de hastalıklar oluşturuyor. Bunlarda hastalıklar ve tedavi esnasında kullanılan ilaç ve yöntemler olarak iki ayrı grupta toplanıyor. Hastalıklar başlığı altında; hormonal bozukluklar (doğum dahil), bir çok iç hastalıkları (tiroit ve böbrek üstü bezleri sorunları gibi), cilt sorunları (mantar, egzama ve liken gibi) ile stres ve diğer psikolojik problemler gibi sorunlar yer alıyor. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç ve yöntemlerin başında ise kemoterapi uygulaması geliyor. Ayrıca doğum kontrol hapları ile zayıflama ilaçları başta olmak üzere, çeşitli ilaçların yan etkileri de saç dökülmesine neden olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı