Sağlıklı Tarifler

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük başta üst solunum yolu hastalıklarıyla ilgili olmak üzere birçok nedenden meydana gelmektedir. Öksürüğün iyi bir şekilde tedavi edilmesi için öksürüğe neden olan etkenler bulunarak tedavi edilmelidir. Öksürük insanda çeşitli hastalıklardan olabileceği gibi sigara içmekten de olabilmektedir.

Öksürükten kurtulmak için öksürüğe neden olan rahatsızlıklar tespit edilmelidir. Bu rahatsızlıklar tespit edilerek tedavi edilmelidir.

Öksürüğe Faydalı Olanlar

Öksürüğün kesilmesinde yardımcı olan faydalı meyveler ve besinler bulunmaktadır.

Öksürüğe Faydalı Olan Meyve ve Besinler Şunlardır:

  1. Öksürüğü kesmek ve hafifletmek için sütün içine bal ve balın içeresinde de karabiber atılmalıdır. Daha sonra süt, bal ve karabiber homojen bir şekilde karıştırılarak içilmelidir. Bu karışım öksürüğü keserek yok etmektedir.
  2. Ayrıca günde 2-2.5 LT su tüketilmesi öksürüğü azaltmakta ve yok etmektedir. Günlük 2.2-5 LT su tüketimi öksürük için faydalı olduğu gibi insan vücudu içinde çok yararlıdır.
  3. Ayva meyvesi öksürüğü kesmekte ve azaltmaktadır. Ayva öksürüğü kestiği gibi bunun yanında boğazları yumuşatmaktadır.
  4. Portakal meyvesi de ayva gibi öksürüğe ve boğazları yumuşatmaya faydası bulunmaktadır. Ayrıca portakalın içeriğinde bulunan C vitamini insan vücudu için büyük faydası bulunmaktadır.

Bu meyveler ve besinlerin öksürüğe faydası olup öksürüğü azaltmakta ve kesmektedir.

Öksürükten Nasıl Kurtulunur?

Öksürükten kurtulmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar çok önemli olup dikkat edilmediği taktirde öksürük geçmemekle birlikte daha da çoğalmaktadır.

Öksürükten kurtulmak için şu noktalara dikkat edilmelidir:

  1. Soğuk kış aylarında dengeli ve düzenli beslenilmelidir.
  2. Bol bol C vitamini olan meyveler tüketilmelidir.
  3. Kirli, tozlu öksürüğe neden olacak kirli havalardan uzak durulmalıdır.
  4. Uyku saatlerine ve sürelerine dikkat edilmelidir.
  5. Bol bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.

Öksürükten kurtulmak için ya da öksürüğe kapılmamak için yukarıdaki yazılı olan maddelere dikkat edilmelidir.

Öksürük Neden Kaynaklanmaktadır?

Öksürük birçok nedenden kaynaklı olabilmektedir. Öksürük grip, nezle, astım, bronşit, reflü, kalp yetmezliği, reflü, genizde bulunan akıntı, akciğerde sıvı toplanması ve tüberküloz neden olabilir. Ayrıca bronşit ve sinüzit öksürük neden olabilmektedir. Tabi böyle bir durumda teşhis için doktora başvurulmalıdır.

Sigara Öksürük Yapar mı?

Sigara içenlerde sigaradan dolayı balgam olmaktadır. Ayrıca sigara içenler içtiği sigara sayısını yükselttikçe kişide bronş oluşturmaktadır. Bu bronş ile vücut balgam üretmektedir. Bronş devam ederek balgam çoğalmaktadır. Balgamın çoğalmasıyla öksürük de çoğalmaktadır. Kısacası sigara öksürüğün en önemli etkenlerinden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı