Sağlıklı Tarifler

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasına ne iyi gelir merak ediyorsanız doğru adrese geldiniz size vereceğimiz çeşitli tavsiyeler sayesinde bu sorununuzdan hızlı bir şekilde kurtulabileceksiniz. Öncelikle bu rahatsızlığın başlıca nedenleri stres, üzüntü, depresyon, fazla ya da hızlı yemek, yağlı besinler yemek, baharatlı, acılı nişastalı yiyecekler tüketmek, alkol ve sigara kullanımı, ilaç kullanımı, gastrit ve ülser, reflü, laktoz intoleransı, mide fıtığı, dış gebelik, apandisit, böbrek taşı gibi durumlar mide yanmasının başlıca nedenlerindendir. Sık sık bu rahatsızlıkları yaşıyorsanız bu etkenlere dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Sağlık sorununuzun uzamaması için öncelikle nedenleri bilmeniz gerekmektedir.

Mide Yanması ve Ekşimesi Nasıl Geçer?

Soğuk Süt ve Karbonat

Doğal mide rahatlatıcı karışımlardan birisi olan bu yöntem midenizi rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Bir bardak süte 1 tatlı kaşığı karbonat katıp karıştırın ve mide yanmanız olduğu zaman bunu tüketin. Kısa sürede yanmayı tamamen ortadan kaldıracaktır.

Tahin

Aç karna sabah ve akşam 2 yemek kaşığı tahin yemek mideyi onarmaktadır. Bu sayede reflü gibi rahatsızlıklarınız olması durumunda bile midenizi onararak 3 – 4 günde içinde yanmaları kalıcı olarak ortadan kaldıracaktır.

Bal ve Limon

Mide yanmaları, ekşimeleri gibi durumlarda mideyi rahatlamak için kullanılabilecek sıcak içecek nitelikte bir rahatlatıcıdır. Bir bardak sıcak suyun yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırın. Bunu yemeklerden sonra tüketin. Genellikle 3 – 4 gün içerisinde ekşime ve yanmaları tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Meyveler

Karpuz, muz ve elma gibi meyveler mide ekşimelerini hızlı bir şekilde düzeltmektedir. Mide yanmanız başladığında hemen tüketirseniz anında midenizde rahatlama olacaktır.

Bu doğal yöntemlerin dışında hiçbir şekilde ilaç kullanımını tavsiye etmiyoruz. Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Çünkü mide rahatsızlığı genellikle mide zarında ki enfeksiyonlar ya da hasarlardan kaynaklanmaktadır. Mide yanmasının giderilmesi için belirttiğimiz tavsiyeleri deneyerek bu yanmalardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yanma ya da ekşimelerin artması durumunda kesinlikle bir sağlık kurumuna başvurmanız oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı