Sağlıklı Tarifler

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Soğuk kış ayları geldiğinden bu yana hemen herkes en az bir kez grip atlattı bile. Son zamanlardaki salgın hastalıkları da hesaba katacak olur ise, her yerde öksüren ya da hapşıran birine rastlamak mümkün. Özellikle de inatçı ve rahatsız edici öksürük, hem kişinin boğaz tahrişi yaşamasına neden oluyor, hem yaşam kalitesini düşürüyor, hem de hastalığın başka keşiklere bulaşmasına sebep oluyor.

Kuru öksürük aslında herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın, yalnızca tahrişten ya da alerjik durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu inatçı öksürüğün hayat kalitenizi düşürmemesi için aslında uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Tamamı doğal ve basit olan bu yöntemler sayesinde öksürüğünüzü azaltabilir, hatta ondan kurtulabilirsiniz.

Ancak kuru öksürüğünüze kokulu, yeşilimsi ya da sarımsı renkte bir balgam eşlik ediyorsa, ateş ve ishal gibi durumlar söz konusu ise ya da geçmek bilmeyen göğüs ağrılarınız var ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Zerdeçal, Zencefil ve Bal Kürü

Bu karışım hem hazırlaması kolay, hem de oldukça etkili bir kür. Özellikle kuru öksürüğün oluşturduğu gıcık ve boğaz ağrısından da bu kür sayesinde kurtulabilirsiniz. Ses kısıklığına da iyi gelen bu kürü hazırlamak için birkaç su bardağı suya ihtiyacınız var. Zerdeçal ve zencefil kaynamış suya atılıp birkaç dakika bekletilir. Ardından bir tatlı kaşığı bal ile tüketilir. Günde bir iki bardak bu kürden içmeniz, kuru ve inatçı öksürüğünüze iyi gelecektir.

Bal, Limon ve Zencefil Kürü

Bu kür de hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirme de, hem de öksürükten kurtulmada kullanılıyor. Yapmanız gereken kaynamış içme suyuna zencefil ekleyip bir iki dakika daha haşlamak. Ardından süzdüğünüz suyun içine birkaç damla limon ve bir tatlı kaşığı da bal eklemek. Ve karışımınız içilmeye hazır. Ancak bu tip karışımların mide rahatsızlıklarını beraberinde getirmemesi adına çok uzun süre kullanılmaması gerekmekte.

Buhar Kürü

Buhar kürü de öksürüğe iyi gelen alternatif doğal çözümlerden biridir. Üstelik boğaz ağrısını hafifletmek için de kullanılan bu kür, ses kısıklığına da iyi gelmektedir. Bunun için kaynamış suyu derin bir kaba almanız ve yüzünüz yanmayacak şekilde kaba doğru eğilmeniz gerekiyor. Kabı ve kafanızı örtecek bir örtü ile buharı hapsederseniz etkisi daha büyük olacaktır. 5 dakika kadar buharı soluduktan sonra öksürüğünüzde hafifleme olduğunu görebilirsiniz.

Kuru Ortamlardan Uzak Durun

Kuru havanın da kuru öksürük yapabileceğini unutmamalısınız. Özellikle de kış aylarında çalışan kalorifer ve klimalar, havayı kurutup, kuru öksürüğe sebep olabilmekteler. Islak eşyalarınızı evin içinde kurutmanız ortamdaki nemim artışı anlamında önemlidir. Aynı şekilde buhar ve nem makinalarından da bu konuda destek alabilirsiniz. En pratik çözümlerden biri de odaya, ağzı açık bir kapta su koymaktır. Peteklerin yanına koyacağınız bu su buharlaşarak, odanın nemini artıracak ve kuru öksürükten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı