Cilt BakımGüzellik

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı, cildimizin geri kalan kısmı ile aynı renk tonlarında olmalıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak koltuk altı renk tonu cilt rengimize göre daha koyu olabilmektedir. Peki koltuk altı kararması neden olur? nasıl geçer? İşte detaylar:

Koltuk Altının Kararma Nedenleri Nelerdir?

Koltuk altları genetik faktörlere bağlı olarak kararabildiği gibi bazı nedenlerden dolayı da kararabilmektedir. Cilt rengi melanosit adı verilen pigment hücreleri tarafından oluşturulur. Bu hücrelerin zaman zaman çoğalması cilt renginin koyulaşmasına neden olur. Koyu ten rengine sahip olan insanların koltuk altlarının kararma olasılığı açık tenli insanlara göre daha yüksektir. Genetik faktörlerin haricinde epilasyon ve tekrarlanan tıraşlar da kararmaların sebebi olabilir. Yapılan tıraşlardan önce tıraş yapılacak olan bölge güzel bir şekilde temizlenmelidir. Obezite, tip2 diyabet, kullanılan ilaçlar da koltuk altı kararmalarına neden olabilir.

Koltuk Altı Kararması

Koltuk Altı Kararmasında Doktora Başvurulmalı mıdır?

Kararan koltuk altları genellikle zararsızdır. Fakat yine de bir dermatolog tarafından kontrol edilmesi gerekebilir. Özellikle şeker hastalığı ve hipotiroidi gibi rahatsızlığı olan kişiler koltuk altı kararmalarında bir doktora başvurmalıdır. Bu duruma neden olan şeyin tedavisi, genellikle koyu ten rengini açık hale getirmektir.

Kol altınızda veya cildinizin herhangi bir yerinde aniden kararmış lekeler görürseniz doktorunuza veya dermatoluğunuza başvurmalı, bu durumun neden kaynaklandığı ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Bu durum kanser başta olmak üzere ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararmasına Çözüm: Limon

Limon doğal bir temizleyici özelliğinin yanında çok etkili bir antibakteriyel ve antiseptik maddedir. Limon, kararan koltuk altları için bire bir çözüm sunar. Cilt ile ilgili oluşan problemlerin tedavisinde kullanılan limon, koltuk altı kararmalarında tercih edilen bir yöntemdir. Kararan koltuk altları için limon şu şekilde uygulanmalıdır:

Koltuk altlarında bulunan renk eşitsizliğini gidermek için limon dilimlenmeli ve birkaç dakika boyunca kararan bölgeye sürtülmelidir. Cildin suyu çekmesi için yaklaşık olarak 5-10 dakika bekletilmeli ve sonrasında o kısım su ile yıkanmalıdır. Daha iyi bir sonuç alabilmek için limon suyuna şeker serpilmeli ve bu uygulama haftada birkaç kez denenmelidir. Limon uygulaması sonucunda belirli bir aşamadan sonra kararmalar geçecektir.

Karbonat Mucizesi

Kararmış koltuk altları için uygulanabilecek olan diğer bir yöntem karbonattır. Karbonat, ölü cilt hücrelerinin ortaya çıkmasını sağlar. Karbonat aynı zamanda ciltteki gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olarak cildi temizler. Koltuk altı kararmasında şu yöntem uygulanır:

İlk önce kalın bir macun yapmak için eşit oranda karbonat ve su bir kapta birleştirilir. Koltuk altının kararan kısımlarına yapılan karışım ovularak sürülür. Sonrasında ise o kısım iyice yıkanır ve kurutulur. Bu yöntem haftada bir kaç kez uygulanmalıdır. Limon ve karbonat tedavisinin düzenli olarak uygulanmasının ardından koltuk altında oluşan kararmalar geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı