Sağlıklı Tarifler

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Özellikle eklemlerde ortaya çıkan rahatsızlık türüdür. 50 yaş üstü insanlarda sıklıkla görülmektedir. Kalsiyum tuzlarının  aşırı oranda  birikmesi  sonucunda ortaya çıkan  rahatsızlıktır. Günümüzde bir çok farklı tedavi  yöntemi  kireçlenme rahatsızlığının olası etkisini en aza indirgemektedir.

 Kireçlenmenin Sebebi

Kireçlenmeye ne iyi gelir   aşırı zorlama  özellikle zamanla kıkırdak bölgesinin aşırı zorlanması sonucu oluşmaktadır. Yıpranmalar çoğaldıkça  kemik ve eklem yüzeylerinde kalsiyum tuzlarında artış oluşmaktadır. Uç kireçlenme vakalarında kireçlenmeye bağlı ağrı semptomlarını oluşturmaktadır. Yaş Kilo Faktörü; İleri yaş gibi aşırı kilo faktörler bir çok hastalığın nedeni olduğu gibi kireçlenmenin de nedenidir. Hareketsiz Yaşam; Spor ve egzersiz gibi aktivitelerden uzak durmak masa başı işlerde  geçirilen zaman kireçlenme hastalığına neden olmaktadır.

Belirtileri

Kireçlenmeye ne iyi gelir Eklem Ağrıları; Sıklıkla romatizmal ağrılara  çok benzeyen eklem ağrıları kireçlenmenin en sık belirtilerindendir. Yürürken, merdiven çıkarken, ufak egzersizler sonunda şiddetli eklem ağrısı oluşmaktadır. Şişlik; İleri uçlu vakalarda eklemin etrafından irili ufaklı şişlikler oluşur. Kendisine kireçlenme teshişi konulan bir kişi ekleme ve kemiklerini fazla zorlamaması gerekmektedir. Eklemlerden Gelen Ses; Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra hareket etmek birden ayağa kalkmak ve boyunu çevirmek  gibi doğal hareketlerde  bile eklemlerden ses gelebilmektedir.  Kireçlenen bölgelerde  belli oranlarda  sıkışma meydana gelmektedir. Şişlik ağrıları ile birlikte insanlar  gündelik işlerini yaparken zorlukla karşılaşabilmektedir. Kilolu insanlarda hareket serbestiği ortadan kalkar.

Kireçlenme Sonunda İltihap

Kireçlenme ilerlediği zaman  önlem alınmadığı zaman  yüksek oranda enfeksiyon oluşumuna neden olmaktadır. Söz konusu iltihapların yayılma hızı hastadan hastaya değişmektedir.

Kireçlenmenin Sebep Olduğu Eklem

Kireçlenme tüm eklemelerde meydana gelebilmektedir. Ancak en çok insan vücudunda kireçlenme diz ve kalça bölgesinde oluşmaktadır. Eller ve omurga bölgelerinde de kireçlenme hastalığı oluşmaktadır.

Sporun Yararı

Spor ya da küçük egzersizler yapmak kireçlenme hastalığına iyi gelmektedir. İnsanlar spor yapması sonunda, ağrı ve şişlik gibi ana belirtiler ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Günlük yaşamda yarım saat ve bir saat arası yürümek dizde  oluşan eklem ağrılarına  iyi gelmektedir. İnsanlar sporla beraber uyku ve beslenme düzenine dikkat etmesi sağlık için  dolaylı şekilde kireçlenme hastalığı içinde iyi gelmektedir.

Tedavisi İçin

Kireçlenme hastalığını önleme için, bitki özlü doğal katkısız gıdaları tüketmek kireçlenme rahatsızlığı ve ağrı şişliklerini önlemeyi en aza indirmektedir. Bitki Çayı; Yeşil çay kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olmaktadır. Bir günde sabah ve akşam günde  iki kere  bal ile beraber  tüketilmesi durumunda kireçlenme rahatsızlığına iyi gelmektedir. Zencefil; Bal ile karıştırılarak bir günde iki tane tatlı kaşığı ile tüketilmesi dahilinde kireçlenmeyi önlemektedir.

Sebze Ağırlıklı Beslenmek; İnsanlar; havuç, turp,  soğan sağlık için  tüketilmesi durumunda kireçlenmeyi önleyebilmektedir. Vücutta ağrıyan ve şişen  eklemlere sıcak  ve soğuk kompresler uygulanması halinde de  insan vücudunda oluşan kireçlenmeyi önlemek açısından iyi gelmektedir. Okaliptüs Bitkisi; Özünden  ve yaprağından elde edilen yağ özü insanda kireçlenen  ve şişkinlik oluşturan  bölgeye sürülmesi durumunda  kireçlenmeye iyi gelmektedir. Aloe Vera Bitkisi; Kireçlenme ve eklem ağrısı çeken  bir kişinin ağrıyan bölgesine sürülmesi durumunda kireçlenmeyi engellemektedir. Hastaneye gidilmesi durumunda doktorlar tarafından ilaç ve reçete verilebilmektedir.

Kireçlenmeyi fizik tedavi yöntemiyle de  kireçlenmenin belirtililerini en aza indirgemek mümkündür.  Kireçlenmeye karşı, bazı hastanelerde cerrahi işlemlerde gerçekleştirilebilmektedir.  Eklem içi ilaç enjeksiyonları da  kireçlenme rahatsızlığına karşı uzun vadeli çözüm  olabilmektedir.  Kireçlenme hastalığının uzun vadeli  yönetimi için; Ağrı, sert, şişlik gibi belirtileri yönetmek.  Eklem hareketliliği ve esnekliğini  arttırmaya çalışmak.  Sağlıklı bir şekilde kilo verilmesinin sağlanması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı