Sağlıklı Tarifler

Kilo Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Her ne kadar kilo vermek zormuş gibi görülse de kilo almak da ciddi emek isteyen bir süreçtir. Vücut olması gerekenden daha kilolu ya da daha zayıfsa tehlike çanları çalıyor demektir. Fazla kilolu olmak kadar fazla zayıf olmak da bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Kişinin zayıf olduğuna karar vermek için Beden Kitle İndeksi (BKİ) denilen parametreye bakmak gerekiyor. Uzmanlar tarafından hesaplanan BKİ’nin 18 ve altında olması kişinin zayıf olduğu anlamına geliyor. Bu da tıpkı kilolularda olduğu gibi tedavi edilmesi gereken bir duruma işaret ediyor.

Zayıf Olmanın Nedenleri

BKİ 18’in altında olan kişiler zayıf kişilerdir. Bunların zayıflama nedenleri incelemeli ve sağlıklı bir şekilde kilo alması sağlanmalıdır.

Genel olarak bakıldığında zayıflamanın 4 nedeni bulunuyor;

  1. Tiroid gibi sağlık sorunları
  2. Bağırsak parazitleri
  3. Yetersiz kalori alımı, yetersiz beslenme
  4. Yoğun egzersiz ve spor

Bakıldığında zayıf olmanın ilk nedeni vücuda yeteri kadar besin alınmaması gibi görülse de bazı sağlık sorunları da zayıflamaya neden olmaktadır. Örneğin bağırsak parazitiniz varsa ne kadar besin alırsanız alın kilo alamazsınız. Bu parazitler tükettiğiniz besinleri kullanır ve ihtiyacınız olan enerjiyi almanızı engeller. Dolayısıyla kilo almak bir kenara kilo vermeye başlarsınız.

Zayıflığın Neden Olduğu Problemler

Zayıflık da şişman olmak gibi vücudu olumsuz etkileyen bir durumdur. Farklı etkiler gösterseler de ikisi de kişinin sağlığını tehdit etmektedir. Zayıf olan kişiler genellikle besin eksikliğinden dolayı ciddi sorunlarla karşılaşmaktadır.

İlk olarak zayıf kişilerin vücudunda oluşan yaraların iyileşmesi ideal kiloya sahip kişilere göre daha zor olmaktadır. Çünkü zayıf kimselerde, onarımın önemli bir unsuru olan yağ oranı son derece düşüktür.

Hormonal denge bozulduğu için özellikle kadınlarda adet düzensizliği görülmektedir. Dikkat ve konsantrasyon sorunu da yine zayıflığa bağlı olarak gelişme göstermektedir. Zayıf kimseler çabuk üşür ve yağ dokusu yetersiz olduğu için kolay kolay ısınamazlar.

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Kilo almak istiyorsanız ilk olarak bilmeniz gereken şey, sağlıklı kilo alımı nasıl olmalıdır? Unutmamalısınız ki sağlıklı bir şekilde kilo almazsanız hızla tekrar kilo kaybı yaşarsınız. Bununla birlikte vücuda aldığınız gereksiz kalori ve enerjiler ihtiyacınızı karşılamaya uygun olmayacaktır.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için öğünlerinizi ara öğünlerle zenginleştirmeniz gerekiyor. Sebze, meyve, yağ ve protein alımına özen göstermelisiniz. Kahvaltıda tahin, pekmez, tere yağda yumurta gibi hem kalorili hem de besleyici ürünlere yer vermeniz gerekiyor.

Ara öğünlerde ceviz, badem, fındık gibi faydalı tohumları süt ile birlikte tüketebilirsiniz. Ekmek tüketiminde yine tercihiniz esmer ürünlerden yana olmalıdır. İştah probleminiz varsa spor yapmanız çabuk acıkmanızı sağlayacaktır. Bol sıvı ve taze sıkılmış meyve suları da kilo almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca protein ve karbonhidratlı ürünlerin beraber tüketirseniz sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Yapılmaması Gerekenler

Kilo almak yemek özgürlüğü değildir. Kilo almak istiyorsanız sağlıklı besinler tüketerek, harcadığınız enerjiden daha fazlasını almanız gerekiyor. Gereksiz enerji veren, paketli ve aşırı kalorili besinler doğru tercih olmayacaktır. Kalori harcamadan kalori almaya çalışmak da vücudunuzu olumsuz etkileyecektir. Gün içinde hafif egzersizlere mutlaka yer vermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı