Cilt Bakım

İz Giderici Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

İz giderici kremler deride oluşan skar dokusunu gidermek için kullanılır. Bu kremler ameliyat sonrası oluşan izler, yanık sonrası kalan izler, tırmalama ile oluşan izler gibi birçok çeşit iz şekline iyi gelir. Kremin kullanılacağı zaman çok önemlidir. İz giderici krem nedir? Nasıl kullanılır? Bu tür kremler çok çeşitlidir. Mutlaka doktorunuza başvurarak kullanmanız gerekir.

Skar İzi Nedir?

Skar izi ameliyat veya yaralanma sonrası vücudun kendini onarması için verdiği bir tepkidir. Deride oluşan bu durum deri dokusuyla yenilenmez. Yaralı bölge kan hücreleri tarafından örülür ve iyileşme sağlanmaya çalışılır. Her ne kadar kuralına uygun olarak yapılsa da mutlaka iz kalır.

İz Giderici Krem

İz Giderici Krem Ne İşe Yarar?

İz giderici krem adından da anlaşıldığı gibi deride oluşan skarları gidermek için kullanılır. Yara izi oluşumu her kişide farklılık gösterir. Kişinin ten rengi, yaranın derinliği, kişinin yaşı yara bakımı önem arz eder. Oluşan bu izler özellikle yüz bölgesindeyse kişiyi rahatsız eder. Yara iyileşmeye başlarken bu kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Cildin üzerinde hafif soyma işlemi yaparak cildin yenilenmesini sağlar. Cilt üzerinde ki renk eşitsizliklerini düzenler. Bir kısmı cildi soyarak etki yapar, bir kısmı renk açarak etki yapar. Cildi soyarak etki gösteren iz kremi aynı zamanda sivilce tedavisinde kullanılan kremlerdir. Göz çevresine sürülmemelidir ve göz ile teması önlenmelidir. Göz kısmına denk gelirse bol su ile yıkanma

İz Giderici Krem Nasıl Kullanılır

Yan Etkileri Var Mıdır?

İz giderici kremlerin içinde bulunan maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık olması durumunda yan etki yapabilir. Bazı kişilerde ciltte yanma, batma ve kızarıklık görülebilir. Yan etkileri çok nadir olarak görülür. Oluşan yan etkiler için mutlaka doktorunuza başvurun. İz giderici kremi mutlaka düzenli olarak kullanın. Akşam yatmadan önce sürün ve sabah yıkayın. İz giderici krem kullanırken Güneş kremi kullanmaya özen gösterin. Yüksek faktörlü seçmeye özen gösterin. Güneş ışınları yara üzerinde iz kalmasına neden olur. Henüz iyileşmeyen yaralar Güneş ile temas edince kalıcı izler oluşabilir. Şapka ve gözlük kullanmaya özen gösterin. Güneş koruyucu kremi her gün mutlaka belli aralıklarla düzenli olarak yara üzerine sürün.

Nerede Satılır?

İz giderici kremler tıbbi ürünler oldukları için eczanelerde satılır. Genelde reçete ile satılsa da bazen eczacının önerisi ile alınabilmektedir. En sağlam ve en güvenilir olan direk eczanelerden almaktır. Bu kremler asla internet ortamından alınmamalıdır. İnternet ortamında sahte ürün ve içeriği bilinmeyen ürünler ile karşılamak çok yüksektir. Bu kremler daha çok kozmetik amaçlı kullanım sağladığı için devlet tarafından ödenmez. Ücretli olarak alınır. Sivilce ve leke tedavisinde kullanılan iz kremlerinin bazıları sigorta ödeme kapsamındadır. Doktorunuza danışarak almanız derinize uygun kremi seçmek ve daha çabuk etki göstermesi açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı