Sağlıklı Tarifler

Huzursuz Ayak Sendromu Nedir? Ne İyi Gelir?

Bu bir sinir sistemi ile ilgili hastalıktır ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Hastalık bunu yaşayan kişilerce tam tarif edilememekle birlikte genelde ayakta ve bacaklarda olmaktadır. Ama kollarda da meydana gelebilir. Bu uzuvlarda kaşıntı, ürperme, yanma ve ağrı gibi belirtiler olabilir. Ayrıca bu sendrom kaslarda da kramp veya uyuşma şeklinde gerçekleşebilmektedir. Böyle bir belirti görüldüğünde ise hastalığın tanısının konması biraz gecikebilir. Bunun için de hastanede detaylı bir şekilde tedavi olmanız gerekir. Böylece neden böyle bir sorun yaşadığınızın tanısı koyulabilir.

Neden Meydana Gelmektedir?

Başta da söylediğimiz gibi huzursuz ayak sendromu bir sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalık ise genelde dinlenen bireylerde meydana gelmektedir. Yani kişiler dinlenirken ayaklarında, bacaklarında veya kollarında bu sendrom meydana gelir. Ayrıca hastalık her yaşta çıkabilmektedir fakat hastanın yaşının ilerlemesi bu hastalık üzerinde biraz daha etkili olabilmektedir. Kişi hareketsiz kaldıkça uzuvlarda meydana gelen o huzursuzluk durumu fazlalaşmaktadır. Bu yüzden bireyler rahatsızlık duyduğu uzvunu veya uzuvlarını hareket ettirme isteği duyarlar. Bu hastalık özellikle gece olabilir veya artış gece saatlerinde daha da fazlalaşabilir. Böyle bir durumda kişilerin bu hastalıktan dolayı uyuyamama problemleri de olur. Bu da kişilerin hayat standardını düşürebilmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığa yakalanan kişilerde görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Bacaklarda, ayaklarda veya kollarda oluşan bir rahatsızlık olur.
 • Uzuvlarda rahatsızlık olduğundan dolayı o uzuvları hareket ettirme isteği de meydana gelmektedir.
 • Hastalık gece saatlerinde olabilir ya da rahatsızlık hissi gece saatlerinde artış gösterir.
 • Hareket isteğiyle beraber hareket ettirilen uzuv veya uzuvlar da az da olsa bir rahatlama hissi oluşmaktadır.
 • Bacak kısmında ise istemsiz bir şekilde eğilimler meydana gelmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar hastalığın belirtileridir. Eğer sizde de bu tür belirtiler bulunmaktaysa önleminizi almanızı öneririz.

Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın genelde nedeni bilinmemektedir fakat kişi veya kişilerde bulunan başka bir hastalık bu hastalığı tetikleyebilir.

Bu hastalığın belirtileri ise şunlardır:

 • Genetik Durumlar
 • Duygusal tepkilerimizi kontrol eden dopamin dengesinde meydana gelen bir bozukluk
 • Omurilik ve beyin dışında kalan yerlerde meydana gelen sinir hastalıkları
 • Gebelik
 • Çok fazla alkol kullanıldığı için
 • Omurilikte meydana gelen spinal kord veya spinal blok oluşumu yani omurilikte yaşanılmış olan travmatik bir nedenden dolayı meydana gelen hasar
 • Ruh ve sinir hastalıklarından dolayı ve stres gibi nedenlerden dolayı ilaç kullanımı

Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı bu hastalık meydana gelmektir.

Hastalığın Teşhisi

Eğer bu hastalığın teşhisi konulması gerekiyorsa genetik durumlarına yani ailesinde olan rahatsızlıklar var mı varsa bunlar nelerdir bu gibi durumlara bakmamız gerekir. Ayrıca kişinin kendisinde de varsa hangi tür hastalık olduğunu bilmemiz gerekir. Kişi bu hastalıktan şüphelendiği durumda hastaneye giderek gerekli işlemleri yaptırmalıdır. Ayrıca bu hastalıkta uyku hastalıkları uzmanı doktorun da kişiyle ilgilenmesi büyük bir önem arz eder. Daha sonra birkaç tane test ve kan tahlili yapılır. Eğer bu hastalığın teşhisi yapılırsa hastalar tedavi aşamasını olabildiğince titizlikle planlamalıdır.

Men legs on the bed

Hastalığın Çeşitleri Nelerdir?

Bu hastalığın veya sendromun çeşitleri 2 başlığa ayrılmaktadır. Bunlar:

 • İdyopatik Kaynaklı Sendrom: Bu sendromda hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bu sendrom türü de kendi arasında 2 alt başlığa ayrılır. Genetik kaynaklı ayak sendromu ve ailevi olmayan ayak sendromu olarak.
 • İkincil Tip Kaynaklı Sendrom: Bu sendrom türünün diğer adı sekonder tip sendromdur. Bu sendrom kişide bulunan bir rahatsızlıktan dolayı oluşmaktadır. Bunlar böbrek hastalığı, anemi, parkinson (el, kol veya bacaklarda titreme), gebelik, polinöropati (çevre sinirlerinin hasar görmesi), mineral ya da vitamin eksikliğinden kaynaklı hastalıklar olabilmektedir.

Sendromun Tedavi Yöntemleri

Sendromun tedavi edilmesinde hastalık çeşidi nedir bunu saptamak oldukça önemlidir. Eğer kişide bulunan bir hastalık türü varsa tedavi yöntemi bu duruma göre uygulanmaktadır.

Eğer bir hastalıktan kaynaklı bu hastalık yaşanmıyorsa bu durumlarda da masaj, sıcak ve soğuk şekilde uygulanan kompres uygulamak yani bir bezle bulunulan yere bir baskı uygulama yöntemi kullanılmaktadır.

Ayrıca bu hastalığı beslenme şekli de tetiklemektedir. Bunun dışında ise bu hastalığı yaşayan kişiler çok fazla hareketsizlik, sigara kullanımı ve stres gibi hastalığı tetikleyici durumlardan uzak durmalıdır.

Sizde de bu hastalığın belirtileri bulunmaktaysa doktorunuzun söylediği tedaviyle ve düzenli kontrollerle beraber bu hastalığı atlatabilirsiniz.

Benzer rahatsızlıkları merak ediyorsanız https://www.saglikvitrin.com/blog/saglikli-tarifler/ adresinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı