«
  1. Ana sayfa
  2. Cilt Bakım
  3. Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Zararları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Zararları

Hindistan Cevizi Yağı Saç

Hindistan cevizi yağı, günümüzde özellikle cilt ve saç bakımında popüler bir üründür. Artık doğal ürünleri tercih etmek isteyen insanlar Hindistan cevizi yağı gibi ürünleri sadece gıda olarak değil, güzellik ve bakım alanında da kullanıyorlar. Tabii kullanmadan önce insanlar Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir, neye iyi gelir, zayıflatır mı, güzellik için kullanılabilecek kozmetik özellikleri var mı öğrenmek istiyorlar. İçerdiği yağ asitleri ve vitamin, mineraller ile sağlığımıza birçok faydası vardır. Daha çok kozmetik faydalarından yararlandığımız Hindistan cevizi yağının faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği; cilde faydaları, saça faydaları nelerdir, nasıl kullanıldığı ve içeriğine dair konuları makalemizde derledik.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, yüksek oranda doymuş yağ içerir. Yemeklik yağ olarak kullanımı ülkemizde yaygın olmasa da yetiştiği bölgelerde genellikle bu amaç için kullanılır. Doymuş yağ oranı yüksek olması, onun kolay kolay bozulmasını engelliyor. Yani oda sıcaklığında (24 derece) altı aya kadar dayanabilmektedir. Hindistan cevizi yağı içinde yer alan Laurik asidinin antienflamatuar özelliği olması ona birçok fayda kazandırmaktadır. Nemlendirici özelliğinden dolayı kozmetik olarak kullanımı haliyle daha çoktur. 

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Hastalıklara Karşı Korur

Hindistan cevizi yağı içeriğinde yer alan laurik asit, antienflamatuar özelliği ile antimikrobik görevi görür ve vücudu dışarıdan gelecek hastalıklara karşı adeta bir kalkan görevi görür. Bu hastalıklara örnek olarak çeşitli mantar hastalıkları, viral hastalıklar, diş eti iltihaplanmaları, grip, HIV, tifo sayılabilir. Bu enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan Hindistan cevizi yağı, bağırsaklardaki parazitleri önleyerek bağırsak hareketlerinin düzene girmesini sağlar. Böylece ülser, kolit, huzursuz bağırsak ve chron gibi bağırsak rahatsızlıklarının etkisini azaltmış olur. Kemik ve kasları kuvvetlendiren Hindistan cevizi yağı, kalp ve damar sağlığını da korur.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflama

Alzheimer’a Karşı Faydalıdır 

Hindistan cevizi yağı ile yapılan araştırmalarda Alzheimer’a neden olan dengesizliğe neden oksidatif stresini azalttığı tespit edilmiştir. Hindistan cevizi yağı hastalığı henüz fazla ilerlememiş olan kişilere olumlu etkileri vardır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağı, enerji vermesi ve metobolizmayı hızlandırması nedeniyle kilo vermenize yardımcı olabilir. Günlük enerji sarfiyatının yüzde beş kadarını artırabilen Hindistan cevizi yağı sayesinde günde 100 kaloriden fazla yakmanız mümkündür. Bunu da Hindistan cevizi yağı doymuş yağların karaciğer tarafından işlenmesi ve hızlı bir şekilde enerjiye çevirmesi ile sağlar. Burada önemli olan nokta gerektiği düzeyde Hindistan cevizi yağı tüketmektir.

Anti-Bakteriyel Görevi Görür

Anti-bakteriyel bir özelliğe sahipter ve mantar oluşumuna engel olur.

Epilepsi Nöbetlerini Azaltır 

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler, keton yoğunluğunu artırır. Epilepsi hastası olan çocuklarda ketojenik diyet ile birlikte nöbet oranlarını yüksek derecede düşürür. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı sayesinde epilepsi hastalarının diyetine yardımcı olur ve epilepsi nöbetlerini azaltmayı destekler.

Kolestrolü Düşürür

Hindistan cevizi yağı, yüksek oranda doymuş yağ asitleri içerir. Bu doymuş yağ oranı ile Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterolü artırarak kötü kolesterolün düşmesine neden olur. Bu sayede kolesterol den kaynaklı gelişecek olan kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olunur.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Çok iyi bir nemlendirici olan Hindistan cevizi yağı, saçlarınızı kuvvetlendirerek parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Hindistan cevizi yağı içinde yer alan laurik asit, saç proteinleri tarafından hızlıca emilir . Yapılan araştırmalarda, Hindistan cevizi yağının saç proteinin kaybını azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı, diğer doğal yağlar içerisinde en iyi nemlendirici olarak görülür. Cilde sürme işlemiyle kolayca uygulayabildiğiniz Hindistan cevizi yağı hem güzel bir koku bırakır hem de cildinizi nemlendirerek daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlar.

Bir Cevap Yaz

Sağlık Vitrin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *