Cilt Bakım

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Zararları

Hindistan cevizi yağı, son zamanlarda özellikle cilt ve saç bakımında oldukça sevilen ve çok fazla kullanılan popüler bir üründür. Daha fazla kimyasal içerikli bakım ya da güzellik kremleri, losyonları kullanmak isyemeyenler, bu alanlar için hindistan cevizi yağını kullanıyorlar.Doğal olarak da insanlar kullanmak istediklerinin içeriğini neye iyi geldiğini yan etkilerinin olup olmadığını merak ediyor ve araştırıyor. Biz de sizler için makalemizde Hindistan Cevizi Yağı’nın ne işe yaradığını faydalarını ve zararlarını derledik.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, yüksek oranda içeriğinde doymuş yağ barındırır. Ülkemizde bulunmadığı için yemeklik yağ yerine kozmetik ve farklı amaçlar için kullanılır. Fakat kendi yetiştirildiği bölgelerde yerel halk tarafından yemek yağı olarak da kullanılabiliyor. Üstelik doymuş yağ olması özelliği sayesinde uzun süre muhafaza edilebilme özelliğine sahip olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre oda sıcaklığında 6 ay kadar bir süre zarfında bozulmadan saklanabiliyor. Kozmetikte, mutfakta, güzellik ve cilt bakımda kullanılıyor.

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Hastalıklara Karşı Korur

İçeriğinde bulunan antioksidan özelliklere sahip vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı bir savunma mekanizması oluştururak vücudunuzu hastalıklardan korur. Basit enfeksiyonlara karşı oldukça etkili olan hindistan cevizi yağı oldukça şifalıdır. Ayrıca tüketildiğinde sindirim sisteminize karışan hindistan cevizi sindirim sisteminizde bulunan bakteri ve mikropları da öldürerek sizi sindirim sistemi hastalıklarından korur.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflama

Alzheimer’a Karşı Faydalıdır 

Hindistan cevizi yağı ile yapılan araştırmalarda Alzheimer’a neden olan dengesizliğe neden oksidatif stresini azalttığı tespit edilmiştir. Hindistan cevizi yağı hastalığı henüz fazla ilerlememiş olan kişilere olumlu etkileri vardır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağı, enerji vermesi ve metobolizmayı hızlandırması nedeniyle kilo vermenize yardımcı olabilir. Günlük enerji sarfiyatının yüzde beş kadarını artırabilen Hindistan cevizi yağı sayesinde günde 100 kaloriden fazla yakmanız mümkündür. Bunu da Hindistan cevizi yağı doymuş yağların karaciğer tarafından işlenmesi ve hızlı bir şekilde enerjiye çevirmesi ile sağlar. Burada önemli olan nokta gerektiği düzeyde Hindistan cevizi yağı tüketmektir.

Anti-Bakteriyel Görevi Görür

Anti-bakteriyel bir özelliğe sahipter ve mantar oluşumuna engel olur.

Epilepsi Nöbetlerini Azaltır 

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler, keton yoğunluğunu artırır. Epilepsi hastası olan çocuklarda ketojenik diyet ile birlikte nöbet oranlarını yüksek derecede düşürür. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı sayesinde epilepsi hastalarının diyetine yardımcı olur ve epilepsi nöbetlerini azaltmayı destekler.

Kolestrolü Düşürür

Hindistan cevizi yağı, yüksek oranda doymuş yağ asitleri içerir. Bu doymuş yağ oranı ile Hindistan cevizi yağı, iyi kolesterolü artırarak kötü kolesterolün düşmesine neden olur. Bu sayede kolesterol den kaynaklı gelişecek olan kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olunur.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

İçeriğinde bulundurduğu minerallerin nemlendirici özelliği sayesinde saç diplerinize derinlemesine bakım yapar ve saçlarınızı daha parlak, canlı ve dolgun bir görünüme kavuşturur bu sayede saçlarınız daha güzel ve bakımlı görünür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı, diğer doğal yağlar içerisinde en iyi nemlendirici olarak görülür. Cilde sürme işlemiyle kolayca uygulayabildiğiniz Hindistan cevizi yağı hem güzel bir koku bırakır hem de cildinizi nemlendirerek daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı