Sağlıklı Tarifler

Güneş Yanığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Hepimizin yaz mevsiminde uzun süre güneşte kaldığımızda oluşan güneş yanıkları cildimizde farklı fonksiyonlara sebebiyet verebilir bu durum özellikle beyaz tenli ciltler için durumu kötüleştirebilir.

Güneş Yanığı Kaşıntısı Durumunda Yapılabilecek Doğal Yöntemler

Güneş yanığında doğal yöntemler oldukça fazladır.

Aloe Vera

Aloe veranın cilt için saymakla bitmez yararları olduğunu biliyoruz. Nemlendirici ve serinletici bir etkisi vardır. Güneş yanığı olan bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı alır ve serinlik sağlar.

Çay

​​​​​​Çay özellikle güneşe fazla maruz kaldığınız durumda inanılmaz etkiye sahip olan bitkisel bir tedavidir. Soğumuş çay poşetini yanığınıza koyduğunuz durumda rahatlamış olduğunuzu hissedeceksiniz.

Yulaf Ezmesi

Güneş yanıklarında kullanılan diğer yöntemlerden biri de yulaf ezmesidir. Acıyı alarak ve serinleme sağlayarak rahatlama sağlar. Dilerseniz öğütülmüş olan ve banyo suyunun üstünde yüzen böylece teninize temas edebilecek düzende ılık bir duş alarak cildinizin nemlendirilmesiyle beraber kaşıntınızı en aza indirebilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağının serinletici ve yatıştırıcı etkisi mevcuttur. Aktarlardan bulabileceğiniz nane yağını kullanıp kaşıntınızı giderebilirsiniz.

İlaçla Yapılabilecek Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

Denenmiş reçetesiz yapılan güneş yanığı kremleri bulunmaktadır fakat oluşabilecek bir reaksiyona karşı öncelikle doktora danışmanızı öneririz.

Streoid Krem

Doktorunuzdan bir streoid krem yazmasını isteyebilirsiniz. Bu tür kremler iltihabı azaltır ve kaşıntıyı giderir. Fakat bu tür ilaçların ciddi yan etkileri olabilir bu yüzden en zor durumlarda kullanılması önerilir.

Topikal Anestetik

Krem, sprey ve merhem çeşitleri mevcut olan lokal anestetikler sinirlerdeki sinyalleri engelleyerek cildi uyuşturur bu sayede kaşıntıyı hissetmezsiniz.

Reçetesiz Antihistaminik

Antihistaminikler oluşan reaksiyonları durdurup geçici olarak kaşıntıları veya şişlikleri çözebilir.

Hidrokortinozlu Krem

Hidrokortinoz iltihabı alıp kaşıntıyı ve acıyı geçirmekte oldukça etkili olan streoid bir kremdir. Hücrelerin iltihaplı maddeleri serbest bırakmasını engelleyerek cildi yatıştırır. Günde 4 veya 5 defa güneş yanığı bulunan bölgeye sürmelisiniz fakat yüzünüze fazla sürmemeniz önerilir.

Sıcak Duş

Güneş yanığı kaşıntısı oldukça inat bir kaşıntıdır, çoğu tedaviye cevap vermeyebilir. Fakat uykusuzluğa, depresyona ve intihara kadar sonuç getirebilir. Bu durumda dayanabileceğin kadar sıcak suyla duş al.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı