Cilt Bakım

Güneş Koruyucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş’in Ultraviyole ışınlarına karşı koruyan ürünlere “Güneş koruyucu ürünler” denir. Ultraviyole ışınlarından korunabilmemiz için güneş koruyucu alırken nelere dikkat edilmeli? Ultraviyole ışınlar, mor ötesi ışın türlerindendir. Ultraviyole ışınları 3 türdür ve aralarındaki fark dalga boylarından olur.

  • Ultraviyole A ışınları: Derinin en alt tabakasına kadar bu ışınlar etki ederler.
  • Ultraviyole B ışınları: Kısa sürede daha fazla cilde zarar verebilirler. Bu ışınlara fazla maruz kalmamız durumunda cildimizde kızarıklık, tahriş ve cilt yanmaları oluşabilir.
  • Ultraviyole C ışınları: Atmosfer yapısı sebebiyle dünyamıza bu ışınlar ulaşmıyorlar.

Bu ışınlardan özellikle A ve B ışınlarına maruz kalabileceğimiz ürünlerden seçilmelidir. Her iki ışının vücudumuza zarar vermemesi için, bu iki ışına uygun koruyucu filtre içeren ürünler seçilmelidir. Cilt yapısına ve rengine uygun koruyucular seçilmeli özellikle buna dikkat edilmelidir. Açık ciltlilerin ciltleri çok daha çabuk yanar ve zor bronzlaşırlar. Yüksek koruyucu faktörlü ürünler kullanmalıdırlar. Daha koyu cilt tonuna sahip olan kişiler orta koruyucu seçebilirler. Çocuklar ve bebekler ise, en yüksek koruyucular seçilmelidir. Bu ürünleri sürdükten yarım saat sonrasında güneşe çıkılması dikkat etmemiz gerekir. Son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Güneş Koruyucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Koruyucuların Üzerindeki Sayılar Ne İfade Ediyorlar?

Koruyucuların üzerindeki SPF sayıları ultraviyole ışınlarından koruyuculuk derecesini bize gösteren sayılardır. SPF dereceleri 2 ile 60 derece arasındadır.

  • 2 ile 12 arasındaki faktörler esmerler için,
  • Kolay bronzlaşan esmerler 12-30 faktörlü ürünler,
  • Bebekler, çocuklar ve çok açık cilt rengine sahip olan cildi çabuk kızaran kişiler ise 30 ve yüksek faktörlü güneş koruyucu ürünlerinden seçmeleri gerekmelidir.

Peki, Güneş Koruyucu Kremler Bizleri Gerçekten Güneşten Korur Mu?

Üzerindeki SBF derecelerine göre bizleri korurlar. A ve B ışınları olan ürünlerden seçmemiz gerekli ve güneş altında bulunduğumuz süre içerisinde tekrarlama süremize göre bizleri güneşten korurlar. Koyu koruyucular bizleri daha uzun sürede koruyabilecekleri gibi, Jel ve spreyler daha az koruyabilirler.

Güneş Koruyucu Özellikleri

Güneş Koruyucuları Ne Kadar Sıklıkla Kullanmamız Doğru Olur?

Güneşe çıkmadan yarım saat kadar bir süre önce koruyucuları kullanmalıyız. 30 faktörlü ürünler 3 saatte bir kullanılması fayda gösterir. 30 faktörden daha düşük olan güneş koruyucularını ise biraz daha uzun süre içerisinde kullanılabilir. Denize girip çıktıktan sonra ise yenilememiz gerekiyor. Sadece güneş altında değil, gölgede de güneş koruyucular kullanmamız gerekmektedir.

Bebekler İçin Ne Tür Güneş Koruyucular Kullanılmalıdır?

Ultraviyole A ışınları en çok kanserojen içeren ışın türündendir. Bu yüzden bebekler için Hem A ve B ışınlarına karşı koruyucu kremler seçilmelidir. Özellikle sprey ve jel seçilmemelidir. İçerisinde parfüm olmayan ürünlerden seçilmesi önemlidir. Ürün az değil çok ta değil yeterli ölçüde sürülmelidir. Renkli olan güneş koruyuculardan kullanmak vücudun neresine sürdüğümüzü anlayabileceğimiz için renkli olan güneş koruyuculardan kullanılması daha faydalı olacaktır.

Güneş koruyucular kategorimizi inceleyerek istediğiniz ürünleri bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı