Sağlıklı Tarifler

Gaza Ne İyi Gelir?

Gaz sorunu her yaşta kadın erkek çocuk hatta özellikle de bebeklerde yaşanan bir sorundur. Bu nedenle de gaza ne iyi gelir? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Toplumumuzda ve genel olarak dünyada gaz sıkıntısı beslenme şekline ve yaşam şekline göre farklılık göstermektedir. Gaz kendini şiddetli sancı ile belli eder. Bazı anlar bireylerde ve çocuklarda bu sancı dayanılmayacak şiddette olabilir. Bu şiddetli ağrı dayanılmayacak boyutlarda dahi olsa birçok farklı yöntem ile sok edilmektedir.

Gaza ne iyi gelir? Denildiğinde ilk akla gelen sıcak sudur. Sıcak suyun yanı sıra farklı yöntemler de gaz sancısını yok etmektedir. Bu yöntemler;

-Ilık su içmek mideye iyi gelecektir. Meydana gelen gazı yavaş yavaş yok edecektir.

-Nane çayı içeriğindeki birleşenler ile gazı ortadan kaldırır. Günde 1 bardak nane çayı özellikle yatmadan önce içilir ise gaz sancısı yaşanmadan rahat bir uyku geçirilir.

gaz sancısına ne iyi gelir

-Yoğun bir gaz sıkıntısı söz konusu ise günde 3-4 fincan nane çayı içmek gereklidir.

-Düzenli olarak gaz sıkıntısı var ise kilodan da kaynaklanabilir. Yok etmek için bir diyetisyen yardımı ile diyet yapmak gereklidir.

-Zencefil suyu besin maddesi olarak gaz sancısını rahatlatanlardan biridir. Zencefil midede yer alan gazların tamamen dağılmasını sağlar. Fakat günde 1 fincandan fazla tüketilmemelidir. Mümkün ise yemeklerden önce bir bardak zencefil suyu içmek gereklidir.

-Kimyon, baharat olarak bilinse de gaza iyi gelir. Bir bardak suyun içerisine bir tutam kimyon koyarak içilebilir. Mide böylelikle rahatlar ve gazdan arınır.

-Egzersiz yapmak, düzenli olarak spor ve yürüyüş de gaza iyi gelir. Hareket etmek vücudun genel dengesini korumasına ve metabolizmanın doğru çalışmasını sağlar. Bu nedenle de mutlaka egzersiz yapmak gereklidir.

Gaz Birikimine Engel Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gaz sancısı mide de biriken gazın yarattığı bir sıkıntıdır. Fakat gündelik hayatta bazı konulara dikkat ederek bu sıkıntılı süreci hiç yaşamamak da mümkündür. Her insanın günlük hayat şekli, beslenme şekli, yedikleri, sigara alkol kullanımı gibi durumlar sağlık koşullarını etkiler. Bu nedenle de birçok konuya özen göstererek daha rahat bir yaşam sürmek mümkündür. Gaz sancısı yaşamamak için ise;

-Alkol kullanılıyor ise mümkün olduğunca az indirmek,

-Yağlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermek,

-Gaz yapan süt, baklağil, nohut, mercimek, soğan, fasulye gibi başlıca gaz yapan besinleri dikkatli tüketmek,

-Yemek yerken mümkün olduğunda uzun çiğnemek ve yavaş yemek yemek,

-Sakız çiğnememek, çünkü sakız çiğnemek hava yutmaya neden olur. Bu hava ise midede gaz şekline bekler ve bir süre sonra gaz sancısına neden olur.

gaz neden olur

Gaza İyi Gelen Bitki Çayları

Gaz sorunu meydana geldiğinde doktora gitmek yerine bitkisel çaylar ile kurtulmak mümkündür. Eğer düzenli şekilde ve uzun süre gaz sancısı var ise mutlaka doktora gidilmelidir. Birçok bitki çayı gazı yok ederek rahatlamayı sağlar. Gaza iyi gelen bitki çayları olarak;

-Zencefil çayı, günde en az 1 bardak zencefil çayı içmek mideyi rahatlatarak gazı engeller.

-Nane çayı, aynı zencefil çayı gibi mideye faydalıdır. Fazla gazın dağılmasını sağlar.

-Rezene çayı, bağırsaklarda meydana gelen gazı dağıtan bir bitki çayıdır. Birçok çocuk doktoru tarafından bebeklerde de çok küçük bir miktar kullanılması tavsiye edilir.

-Papatya çayı. Günde 2 bardak papatya demleyerek tüketmek mide gazını yok edecektir. Düzenli kullanıldığında ise her koşulda rahatlama sağlar.

Yaşanan gaz sancısını sıkıntısına bu çaylardan dönüşümlü olarak kullanarak da kurtulmak mümkündür.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı