Sağlıklı Tarifler

Gastrit Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Her organın sağlığının bozulması vücudun rutin işleyişini olumsuz olarak etkiliyor. Her organda görülen bu rahatsızlıklar tıp dilinde ayrı ayrı araştırılmaya neden olmuş ve bu hastalıkların adı, tanımı, tanısı ve tedavi yolları uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Sindirim sistemi içerisinde yer alan mide de meydana gelen bir rahatsızlık olan gastrit nedir?, nasıl tedavi edilir? ve hastalık hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler yazımız içeriğinde yer alıyor.

Gastrit Hastalığı

Mide hastalıkları arasında yer alan gastrit mide zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ülser ve son aşama olarak ta kansere sebebiyet vermektedir. Akut ve kronik aşamaları olan gastrit hastalığında erken teşhis önemlidir.

gastrit nedir

Hastalığın Belirtileri

Hastalık genelde akut aşamada mide bulantısı, kusma hissi, ateş, gaz çıkarma isteği, midede ağrı, ekşime ve yanma hisleri ile kendini gösterir. Ayrıca ishal, iştahsızlık, geğirme, yemeklere karşı tiksinti, hazımsızlık, dışkıda renk değişikliği (siyahımsı), kanlı kusma hissi ve mide şişkinliği de hastalığın belirtileri arasındadır.

Bu belirtilerin birden fazla olması ve bir haftadan fazla sürmesi hastalığın belirleyici tanısı olmaktadır.

Hastalığa Neden Olan Faktörler

 • Mide zar bariyerlerinin zayıflaması
 • Mide asidinin yol açtığı hasar
 • Sarkoidoz veya Crohn hastalığı olanlar
 • HP (helicobakter virüsü)
 • Çok soğuk yada çok sıcak gıdalar (sıvı, katı) tüketmek
 • Sürekli Ağrı Kesici Kullanımı
 • Alkol ve Sigara Tüketimi
 • İlerleyen Yaşlılık
 • Yiyeceklerin kızartma yöntemi ile pişirilmesi
 • B12 vitamin eksikliğine bağlı otoimmiün gastrit
 • Çevresel faktörler (radyasyon, hijyen, stres)
 • Beslenme Bozuklukları (yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları)
 • Mide iç düzeyinin kalınlaşması ve genişlemesi

gastrit neden olur

Gastrit Hastalığında Tedavi

Her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen yetişkinler ve 50 yaş üstü kişilerde daha çok görülmektedir.

Gastrit tedavisi için uzman hekimler tarafından destek alınmalıdır. Gastrite neden olan etken araştırılmalı, etkenin etkisi (alkol gibi) ortadan kaldırılmalı ilaç (antibiyotik veya midedeki asidi azaltıcı ilaç) ve gerekli görüldüğü takdirde ameliyat yöntemi ile tedavi gerçekleştirilmelidir. Gastrit tedavisi için uygulanan tanı yöntemlerinden biri ağız yolu ile yemek borusu içerisinden mideye kadar giden yolda endoskopi yöntemi ile araştırma yapılmasıdır. Bu yöntem ile mideyi görüntüleme ve kesin tanı konulmaktadır.

Ayrıca tedavi sürecinde ve sonrasında yenilen besinler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı, baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durulmalı, işlenmiş gıdalarla beslenme alışkanlığından uzak durulmalı, gazsız içecekler tercih edilmeli ve bol su tüketilmelidir.

Gastrit tedavi edilen hastalık gurupları içerisinde yer alır. Tedavi süreci ile birlikte uygulanan diyet programı ile % 100 başarı elde edilir. Hastalık süresince rutin kontroller devam etmelidir.

Gastrit tedavisi için baş vurulacak sağlık kuruluşu hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) poliklinikleridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı