Cilt Bakım

Diş Çıkaran Bebeklere Ne İyi Gelir?

Bebekler için diş çıkarma zamanları genelde 6-7 aylıkken gerçekleşir. Ancak bazı bebeklerde 3-4 aylıkken de gerçekleşebilir. Bu süreçler anne ve bebek için oldukça zor ve ağrılı süreçlerdir. Bu sebeple diş çıkarma döneminde yapılan bazı şeyler, bu dönemi kolay geçirebilmek için önemlidir.

Ancak burada bilinmesi gereken husus, diş çıkarma döneminin geçici olduğu ve bebekte görülen huzursuzlanmaların oldukça normal olduğudur. Bu sebeple telaş edilmesi gereken bir durum değildir.

Diş Çıkaran Bebeklere Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Çıkarmaya Neler İyi Gelir?

Bebeklerde diş çıkarma sürecinin ağrılı geçmesi bebeğin huzursuz bir dönem yaşamasına sebep olmaktadır. Bu durumda diş çıkarma sürecinde bebeğine yardımcı olmak isteyen anneler, aşağıda belirtilen maddelere dikkat etmelidir.

 • Diş çıkarma döneminde bebeklerin diş etleri oldukça hassastır. Bu sebeple bebekler sıcak gıdalardan uzak tutulmalıdır ve soğuk gıdalara ağırlık verilmelidir.
 • Diş kaşınmasının yoğun olduğu dönemde, bebeğe soğutulmuş kereviz sapı verilmesi bebeği oldukça rahatlatacaktır.
 • Soğutulmuş meyveler ve ferahlatıcı besinlerin bebeğe yedirilmesi, diş kaşınmasını büyük ölçüde azaltacaktır.
 • Soğuk el bezinin, bebeğin diş etleri üzerinde yavaş dokunuşlarla gezdirilmesi bebeği rahatlatacaktır.
 • Ufak dokunuşlarla ve dairesel hareketlerle yapılan diş eti masajı, bebeği oldukça rahatlatacaktır.
 • Soğutulmuş metal kaşığın diş etlerine temas ettirilmesi diş kaşıntısını büyük oranda azaltacaktır.
 • Eczanelerde satılan diş kaşıyıcıların kullanılması da yararlı olacaktır. Ancak diş kaşıyıcıların plastik ve boyalı olmamasına dikkat edilmelidir.

Yukarıda belirtilen adımlar izlendiğinde, oldukça huzursuz geçen diş çıkarma döneminin etkileri büyük oranda azaltacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Hastalıkları ve Sağlık Uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre diş çıkarma döneminde bebekler için en iyi beslenme yöntemi anne sütü ve mama takviyesidir. Bu bağlamda diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen iştahsızlık süreci oldukça normaldir. Bu süreçte bebekler yemek yemesi için zorlanmamalıdır. Ancak soğutulmuş meyveler ve pürelerin olabildiğince yedirilmesi bebeğin diş çıkarma döneminde hissettiği rahatsız etkilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır;

 • Uyku Düzensizliği
 • Bebeğin Sık Sık Ellerini Isırması
 • İştahsızlık
 • Ağız Çevresinde Tükürük
 • Bebeğin Sık Sık Huzursuzlanması

Yukarıda belirtilen etkiler bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde sıklıkla görülmektedir. Bu bağlamda oldukça olağan belirtiler olan bu durumlar telaş edilmesi gereken durumlar değildir.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemlerinde İlaç Kullanılması Gerekir mi?

Diş çıkarma dönemlerinde huzursuzlaşan bebekler için eczanede satılan ağrı kesiciler ve diş etlerine sürülen ilaçların kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, diş etlerine sürülen ilaçlar kullanılırken bebeğin diline ve boğazına temas etmemesidir.

Bu bağlamda diş etine sürülen ilaçların ağızda bırakabileceği acı tat bebeğin daha fazla huzursuzlanmasına neden olabilir. Tüm bu bilgilere ek olarak diş çıkarma döneminde kullanılan ağrı kesicilerin bir zararı olmasa da kullanılmaması çok daha yararlı olacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Doktora Gidilmeli midir?

Diş çıkarma döneminde görülen belirtiler doktora gitmek için gerekli değildir. Ancak diş çıkarma dönemi olağanın üstünde seyrediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu bağlamda diş çıkarma döneminde bebeğin gözlenmesi oldukça önemlidir. Bu sayede diş çıkarma belirtilerinden farklı olarak gelişen durumlar önceden tespit edilmiş olur.

Bebeğin Dişlerinin Çıkması Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde 20 adet süt dişinin tamamlanması genelde 3 yaşına kadar sürmektedir. Kalıcı dişler ise 6 yaş civarında çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda diş çıkma süreleri uzayabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında veya bir sorun olduğu hissedildiğinde bir uzmana danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı