Sağlıklı Tarifler

Boğaz Kurumasına Ne İyi Gelir?

Boğaz kuruması, farklı nedenlerle ortaya çıkan bir semptomdur. Bu durumu yaşayan kişinin yutkunma durumunu zorlaştırmaya, öksürüğe ve buna benzer sorunlara yol açabilir. O yüzden önlem alınmalı ve dikkat edilmesi gereken durumlara önem verilmesi gerekir.

Boğaz Kuruması Neden Oluşur?

Boğaz kurumasına neler iyi gelir sorusuna yanıt aranmadan önce, bu durumun neden oluştuğunu bilmek gerekir. Çünkü sorun belirlendiği zaman çözüme ulaşmak ve ona göre önlem almak daha kolay olacaktır.

Boğaz kurumasının oluşma nedenleri:

  • Tükürük bezlerinde sorun olma durumu
  • Çeşitli nedenlerle tükürük bezlerinin alınmış olması
  • Kişinin soğuk algınlığı geçirecek olması
  • Çeşitli virüs ve bakterilerin vücuda alınmış olması

Gibi nedenlerle boğaz kuruması oluşmuş olabilir.

Bu nedenlerin hangisinden kaynaklı boğaz kuruması yaşandığı tespit edilmeli ve buna göre bir çözüm yolu bulunmalıdır. Boğaz kurumasına iyi gelen farklı faktörler vardır.

Boğaz Kurumasına İyi Gelen İçecekler

Boğaz kurumasına en iyi gelen içecek, hiç şüphesiz ki sudur. Suyun yumuşatma ve boğaz kuruluğuna bağlı acıları azaltma gibi özellikleri vardır. Bunun yanı sıra sıcak ve soğuk olarak nitelendirilebilecek içeceklerden kaçınmak gerekir. Ilık olarak ifade edilen düzeyde birçok içecek tüketilebilir. Çünkü hem sıcak hem de soğuk içecekler, çeşitli virüs ve bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar. Ayrıca asitli içeceklerden de kaçınılması gerekir. Su, meyve suyu, ayran, bitki çayları tüketilebilir.

Boğaz Kurumasına İyi gelen Farklı Durumlar

Boğaz kurumasına iyi gelecek farklı durumlar vardır. Kişilerin yanlarında su bulundurması, doktor önerisine bağlı olarak alınacak olan ilaçlar ve spreyler boğaz kurumasına iyi gelir. Bunun yanı sıra üşütmemek için kişinin sağlığına dikkat etmesi de önemlidir. Virüs ve bakterilerin vücuda alınarak boğaz kurumasına neden olması da önlenmelidir.

Bunun için ise; toplu alanlarda hijyen yeteri kadar iyi olamadığı için bu gibi alanlarda maske kullanmak, ellerin en az yirmi saniye boyunca sabunla yıkanması gibi durumlar gerekir. Bu sayede daha boğaz kuruması durumu yaşanmadan önlemler alınmış olur. Tükürük bezlerine bağlı sorunlarda ise doktora danışılmalı ve önerilere göre tedavi gerçekleşmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı