Sağlıklı Tarifler

Basura İyi Gelen Bitkiler

Günümüz de dünya nüfusunun neredeyse %15 i basur hastalığından muzdarip. Kimi kanser kimi doğum sonrası oluşan veya bağırsak tembelliğinin bir türlü çözüme kavuşamamasından dolayı halk arasında basur yani hemoroid yaşam kalitesini oldukça düşüren en zorlu hastalıklardan birisidir.

Kişileri olumsuz etkileyen ve hayata tutunmalarını zorlaştıran bu hastalık, tedavi yöntemlerinin zorluğu sebebi ile insanları korkutmakta bu yüzden doktora gidemeyip ameliyat korkusu yaşayanların sayısı da oldukça fazla. Evde doğal yollar ile basur hastalığı hafifletmek ve ortadan kaldırmak mümkün mü? İşte basura iyi gelen alternatif tıp tarafından da onaylanmış bitkiler.

Tahıl Grubu

Tahıl ismi duyulduktan sonra bazı hurafi inanışlar bu besin grubunun bağırsakları tembelleştirdiğini dahası kilo yaptığını düşünür. Ancak tahıllar ve lifli besinler tam tersine hemoroide iyi gelen gıdalardan biridir. Özellikle yulaf ve kepek içerisinde bulunan yüksek miktar da lif oranı kabızlığı önleyerek basurun ilerlemesini durdurur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

İnsanoğlunun sağlığı için yaratılmış olan sebzeler neredeyse hiçbir zararı bulunmayan gıda türleridir. Lahana ve maydanoz bunlara birer örnek olarak gösterilebilir. Maydanozun içerisinde bulunan yoğun manganez ve demir maddeleri bağırsakların hızla çalışmasını sağlayarak kilo vermeye de yardımcı olur. Böylece basur sorunu gibi kabızlık kaynaklı hastalıklar ortadan kalkar.

Limon ve Sirke

Özellikle elma sirkesi keskin tadı ve asit oranı ile mide ve bağırsaklar da biriken gıda taşlaşmasını eriterek bağırsaklardan akışını kolaylaştırır. Limon ise her sabah ılık su içine yarım dilimlenmiş şekilde bırakıldığında kabızlığı ve şişkinliği önleyerek bu yönde oluşan hastalıkları engeller.

Çobançantası

Bu bitki İç Anadolu bölgelerinde çoklukla yetişen ve aktarlar da bulunan bir besin türüdür. Alternatif tıpçılar sürekli olarak önermesi sayesinde insanların ilgisini kazanan bitki, her sabah yoğurt ile beraber tüketilerek veya kaynatılıp içilerek kabızlığın önüne geçmektedir.

Kekik

Tam anlamıyla bir gaz söndürücü olarak bilinen ve faydası kesin olarak kanıtlanmış olan kekik; gaz problemi olan hastalar için ideal bir doğal çözümdür. Akşamları yatmadan önce kekik su ile kaynatılarak tüketilmelidir. Böylece bağırsakların üzerinde oluşan tıkanmalar giderilerek kabızlığın önüne geçirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı