Cilt Bakım

Ayak Mantarı Neden Oluşur? Tedavi Önerileri

Mantar bakteriyel bir küf çeşidi olup kaşıntı ve su dolu kesecekler halinde vücudun çeşitli bölgelerinde üreyebilirler. Tedavi süreci uzun ve sıkıntılı olan ve mantar çeşitleri arasında yer alan ayak mantarı neden oluşur? Tedavi önerileri hakkında yazımız içeriğinde bilgiler yer alacaktır.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha yüksek olan mantar hastalığı cilt hastalıkları içerisinde yer alır. Tedavisi kesin sonuç verse bile yeniden tekrarlanma olasılığı olan mantar mikrobunun yayılması nem ve karanlık ortamlara bağlıdır.

Mantar mikrobu ortak kullanımlı eşya ve alanlardan bulaşır ve yayılır. Uygun seçilmeyen ayakkabı, hava almayan çoraplar, deterjan, su ve pişiklere bağlı olarak ta mantar hastalığı ayaklarda görülür. Ayaklarda başlayan mantar tırnaklara da yayılmakta bunun için tırnakta ufak bir kırılma ya da çatlama yeterli ortamın oluşmasını sağlar.

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarları her kişide farklı belirtiler gösterebilir. Ancak her ayak mantarına terleme, ıslaklık ve nem neden olabilir. Soyulma, kabuklanma, kaşıntı, su toplama, ayak parmakları arasında ya da ayak tavan ve tabanında lekelenme ve kızarıklık olarak belirtilerini gösterir. Tırnaklarda renk değiştirme ve kalınlaşma da ayak mantarı belirtileri arasında yer alır.

Ayak Mantarı Tedavisi

Bu belirtilerin bir ya da bir kaçı seyir gösterdiğinde daha etken enfeksiyonlara yol açmak için tıbbi destek alınması önerilir. Cilde haricen uygulanacak krem ya da jel antibiyotikler ile tedavi edilebilir ve kaşıntıyı engellemek için oral yoldan ağrı kesiciler verilebilir. Bunların yanı sıra tedavi süresince ve sonrasında dikkat edilmesi önerilen hususları harfiyen uygulamak gerekir. Bu hususlar;

  • Çorap seçimi ( hava alan ve organik olarak üretilen çoraplar giyilmelidir.)
  • Ayakkabılar (Keza ayakkabılarda da organik ve deri ayakkabılar alınmalı ve hava sirkülasyonu olanlar seçilmelidir. Ayağı sıkmayan ve rahatlık sağlayanlar seçilmelidir.)
  • Başkalarına ait, çorap, ayakkabı ve terlik giyinilmemelidir.
  • Spor salonları, yüzme havuzları gibi ortak kullanım alanlarında mümkün olduğu kadar yalın ayak dolaşılmamalıdır.
  • Tırnak ve ayak bakımına gerekli özeni göstermek gereklidir.
  • Mevsimine göre ayakkabılar giyilmelidir.
  • Günlük çorap değişimi yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı