Anne & Bebek

Ayak Kokusu İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İnsan bedeni daima bakım ister. Bir kişinin bedeninin sağlıklı ve zinde olması kişinin bedenine yaptığı bakım ile doğrudan ilişkilidir. İnsan vücudunun tüm yükünü taşıyan ayakların, sağlığı ve bakımı vücut sağlığı için oldukça elzem bir durumdur. Ayaklar, birçok organ ile doğrudan bağlantılı olduğu için ayak sağlığınıza ve bakımınıza önem vererek aslında birçok organınızı korumuş olursunuz. Ayak sağlığı ve ayak bakımı denilince ilk akla gelen ve çoğu kişi için büyük bir sorun olan ayak kokusunun aslında çok sayıda sebebi olabilir.

Eğer ayak kokusu sorunu ile karşı karşıya iseniz ilk olarak bu soruna neden olan durumu ya da durumları tespit ederek bu sorunu çözmeniz gerekiyor. Ayak kokusuna sebep olan başlıca şeylerin başında hiç şüphesiz ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde kapalı bir biçimde kalması geliyor. Ayrıca ayak temizliğinin düzenli bir şekilde yapılmaması da ayak kokusuna neden olabiliyor. Bu sorunları ortadan kaldırarak ayak kokusunu giderebilirsiniz ya da ayak kokusu için bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi sahip olup bu yöntemleri uygulayarak ayak kokusuna veda edebilirsiniz.

Ayak Kokusu

Sirkeli Su İle Ayak Banyosu Yapın

Sirke, faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan doğal içerikli bir üründür. Sirkenin her alanda faydalı olması ayak bakımında da faydalarının olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayak kokusundan kurtulmak için yapabileceğiniz en etkili yöntemlerin başında hiç şüphesiz sirke ile bakım yapmak geliyor. Sirkenin mikrop kırıcı ve temizleyici özelliği sayesinde kokuya sebep olan durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Yaklaşık iki litre suyun içerisine birkaç kaşık sirke ekleyin ve ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin. Bu karışımı 2 hafta boyunca düzenli yaparak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Karbonatlı Su İle Ayak Bakımı Yapın

Karbonatın temizleyici etkisi artık herkes tarafından biliniyor. Tıpkı sirkede olduğu gibi karbonatta da mikrop kırıcı yani anti bakteriyel özellik bulunuyor. Bu sayede ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Derin bir kap ya da leğenin içerisine ılık su ve birkaç kaşık karbonat atarak yaklaşık 20 dakika bekletin. Ardından ayaklarınızı kurulayın ve çorap giymenin.

Ayak Kokusu Tedavi

Hint Kınasının Ayak Sağlığına Etkileri

Oldukça eski bir medeniyet olan ve genellikle bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerini kullanarak şifalandıran Hint medeniyeti, ayak sağlığı ve bakımı içinde genellikle kınadan faydalanır. Aslında bu durum bizim kültürümüzde de vardır. Sizde ayak kokusundan kurtulmak istiyorsanız hazırladığınız kına karışımını ayaklarınıza sürüp bekleterek ve kına ayakkabılarınıza rengini verdikten sonra yıkayarak kokudan kurtulabilirsiniz.

Siyah ve Yeşil Çayı Ayak Bakımında Kullanın

Neredeyse sofraların vazgeçilmezi olan ve kültürümüzde önemli bir yeri olan siyah çayı ayak bakımınız içinde kullanabilirsiniz. Bir leğen ya da kabın içerisine kalmış ılık siyah çayı ve bir bardak yeşil çayı karıştırın ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Bu uygulamayı düzenli yaparak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı