Güzellik

Aşırı Tüylenme Neden Olur? Bitkisel Tedavi Yöntemi

Vücutta avuç için ve ayak tabanı haricinde her bölgede kıl kökleri bulunur. Kıl kökleri gözle seçilemeyecek kadar ince kıl üretimi yapabilir. Bazı kıl kökleri ise çok daha aktif çalışırlar. Bu durum, kişinin cinsiyetine, yaşına ya da hormonal durumuna göre farklılık gösterir. Bu faktörlere bağlı olarak kişinin vücudunda az miktarda ya da çok miktarda kıl ve tüylenme problemi yaşanır. Aşırı tüylenme neden olur? Sorusunu biraz daha açıklamak gerekir.

Kıl kökleri tamamen hormonlara bağlıdır. Kıl köklerinin çalışmasını sağlamakta olan hormonlara androjen adı verilir. Aynı zamanda bu hormonlar, erkeklik hormonu olarak da bilinir. Androjen denilen bu hormonlar, erkeklere göre kadınlarda daha düşük seviyededir.

Vücutta kesintisiz bir kıl üretimi söz konusudur. Bazen kıllar kendiliğinden dökülebilirken bazen de ağda ya da epilasyon gibi yöntemlere başvurulmak durumunda kalınır. Bunların yanı sıra; kıl ve tüy problemi bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Vücudun bazı bölgelerinde kıllar daha çabuk ve fazla uzar.

aşırı tüylenme nasıl tedavi edilir

Aşırı Tüylenme Problemi

Kıllanma herkesin yaşadığı ortak bir durumdur. Ancak; bazı kişilerde aşırı kıl ve aşırı tüylenme sorunu yaşanabiliyor. Her açıdan rahatsızlık verici bir sağlık sorunudur. Bu sorun, yalnızca görsel açıdan değil sağlık açısından da hastalıkların habercisi olma riski taşır.

Bazı hastalıklar kıllanma ve aşırı tüylenme gibi sorunları beraberinde getirirler. Elbette, bu noktada bu soruna neden olan hastalığın tanısı önemlidir. Bunun içinde doktor muayenesinin yanı sıra bir takım testler gerekebilir. Zira bu muayenenin sonucunda bu sorunun altında yatan neden ortaya çıkacaktır.

Aşırı Tüylenme Nedenleri

Kadınlarda tüylenmeye, polikistik over sendromu sebep olabilmektedir. Polikistik over sendromu, yumurtlama bozukluğu çeşitlerinden biridir. Bu sendrom, erkeklik hormonlarının fazla miktarda üretilmesine, adet dönemlerinin düzensizliğine ve bunlara bağlı olarak tüylenmenin artmasına sebebiyet verir.

Androjen adı verilen erkeklik hormonlarının salgısı çeşitli nedenlerle artabilir. Böyle durumlarda, kana normalden daha fazla hormon aktarılır. Dolayısıyla, kıl köklerine daha fazla hormon salgılanır. Bunun sonucunda kıl ve tüy probleminde artışlar yaşanır.

Aşırı tüylenme sorununun sebeplerinden biri de böbrek üstü bezindeki problemlerdir. Böbrek üstü bezinde, kalıtımsal ya da farklı bozukluklar olduğunda, hormon üretiminde artışlar olur. Bu da tüylenmeye neden olur.

Bir diğer neden ise troid bezi hastalıklarıdır. Troid bezlerinde görülen hastalıklar, aşırı tüylenme sorununun kaynağı olabilir.

Sayılan nedenlerin dışında; hormon salgısına neden olan kistler aynı zamanda kitleler ve hipofiz bezi rahatsızlıkları tüylenme problemine yol açarlar.

aşırı tüylenme nedenleri

Aşırı Tüylenmede Tanı Konulması

Yukarıda da belirtildiği gibi sağlık açısından da tüylenme probleminin ciddiye alınması gerekir. Kişi, mutlaka bir uzmana görünmelidir. Tanı için kadın hastalara bazı hormon testleri uygulanır. Uygulana bu testlerin sonucunda hastaya hormon seviye tespiti yapılmış olur. Bu testler sonucunda hastada yaşanan aşırı tüylenme sorununun nedeni de ortaya çıkar. Sorunun kaynağı bulunur. Troid bezi ya da yumurtalık gibi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilir.

Aşırı Tüylenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı hastalarda yapılan hormon testinin sonuçları normaldir. Yani hastanın hormon seviyesi normal çıkar. Böyle vakalarda belirtileri ortadan kaldırmak için tedaviler uygulanır. Bu tedavi yöntemleri genelde; tüy giderici yöntemler ya da çeşitli ilaçlardır. Bu yöntemlerin içerikleri uzman tarafından önerilmektedir.

Hormon testi sonucunda hormon seviyesi yüksek çıkarsa hormonal tedavi yöntemleri yapılır. Bu tedavi ile üretilmiş olan kıl köklerinin üretimini kesmekte zorlanır. Ancak; bu tedavi yöntemi ile yeni kılların çıkması önlenmiş olur. Hastalar, gerekli testleri yaptırmadan tedavi yöntemi uygulayamazlar. Uzman, muayene ve tanı sonrası; sorunun kaynağına göre bir tedavi yöntemi belirler.

[alert type=”success” close=”false”]Tüylerinizden kurtulmak için tamamen doğal ve bitkisel olan Rus merhemi ürününü www.saglikvitrin.com/rus-merhemi-tuy-dokucu bu link üzerinden hemen satın alabilirsiniz.[/alert]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı