Zayıflama

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmak Gerekiyor?

Kilo vermek için kullanılan çeşitli takviye edici destek ürünleri vardır. Ancak bunlar kişinin metabolizmasını hızlandırarak sadece günlük yaktıkları kalori miktarını değiştirmektedir. Fazla kalori yakımı sağlamak kilo vermeye yardımcı olur ancak kalori tüketimi düşmediği sürece ciddi bir kilo verimi olmaz. Kilo vermek için çeşitli ürünler kullanabilirsiniz ancak önce nasıl kilo verilir bunu öğrenmenizde fayda vardır. Kilo genellikle vücuda depolanan yağ miktarı olarak bilinir. Yağ depolanması ise günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerin barındırdığı kalori miktarına göre belli olmaktadır.

Vücut günlük belli bir miktar kalori yakmaktadır. Bu kalori yakımı günlük yaşantıya ve metabolizmanın çalışmasına göre değişiklik gösterir. Yaptığınız hareketler için vücut enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi de depolanmış yağları yakarak gerçekleştir. Sadece metabolizmanın çalışması bile bir miktar enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Yani bu formüle göre kalori tüketimi düşük ise kişi günlük kesin olarak kilo kaybı yaşar. Ancak kalori yakımı yüksek olsa bile kilo verilmeme olasılığı vardır.

Günlük Kaç Kilo Verilir?

Bundan dolayı kilo vermekte önemli olan kısım beslenmektir. Beslenme düzenli olur ise kişi kesin olarak kilo kaybetmeye başlar. Eğer kilo verme konusunda bir şeyler yapmak istiyorsanız önce beslenmenizi düzene sokmalısınız. Daha sonra ihtiyaç duyarsanız spor veya çeşitli egzersizler ile bunu ilerletebilirsiniz. Kilo verme oranınızı hesaplamak istiyorsanız ise yapmanız gereken oldukça basittir.

1 kilo yağ yakarak zayıflama için 7400 kalori yakılması gerekmektedir. Bu şekilde vereceğiniz kilo miktarını matematiksel olarak da hesaplamanız mümkündür. Hesaplamalar sonucunda bu şekilde ne kadar sürede kaç kilo vereceğinizi kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapılan sporların ortalama bir kalori yakım oranları vardır. Günlük az bir spor ve beslenme düzeni ile kilo verimi sağlamak mümkündür.

İnsan Vücudu Günde Kaç Kalori Yakar?

Sıradan bir insan vücudu günlük spor yapmadan 2000-2500 arası kalori yakımı sağlamaktadır. Tabi ki bu ortalama bir değerdir ve metabolizma, çalışma ortamı, bazı sağlık sorunları bu değerleri etkilemektedir. Ama sağlıklı bireylerde bu rakam günlük minimum 2000 kalori olarak belirlenmiştir. Yani tüketim değerleriniz bunun altında olursa doğrudan günlük olarak kilo vermiş olacaksınız. Günlük fazladan yakılan 1000 kalori ise size haftada 1 kilo kadar kaybettirmiş olacaktır.

Sağlıklı bir hayata adım atmak ve kilo vermek istiyorsanız tek yapmanız gereken beslenmenizi düzenlemektedir. Bazı meyve ve sebzeler doyuruculuk açısından çok iyi olmasına rağmen kalori değerleri çok düşüktür. Kilo vermek isteyen bireylere de özellikle bu gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kalorisi Düşük Gıdalar

  • Patlıcan ızgarası veya fırında pişirilmiş hali bir porsiyon olarak ortalama 24 kalori civarında belirlenmiştir. Yani günde 2 porsiyon patlıcan tüketmek size hiçbir şekilde kilo vermenizde zorluk çıkarmaz.
  • Kavun ve karpuz doğal ve lezzetli meyvelerdir. Özellikle bir diliminde 70 kalori civarında olmasından dolayı tatlı ihtiyacı duyan bireylerin hiç korkmadan yiyebilmeleri için oldukça ideal bir rakamdır.
  • Haşlanmış yumurta kalori değeri olarak çok düşüktür günün her öğününde tüketseniz bile kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir.

Tavsiye olarak verilebilecek düşük kalorili ve öğünlük besinler bunlardır ve bunlara benzer özellikle sebzelerde bir çok çeşit bulabilirsiniz. Kilo vermek için yapmanız gereken kendinize sağlıklı bir beslenme programı ayarlamak ve iradenize sahip çıkarak kilo vermeye başlamaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı